Provodi li se psihijatrizacija društva?
Jedan od poznatih zagrebačkih psihijatara, uspješan u liječenju ovisnika o alkoholu, narkoticima i kockanju, ovih dana podiže prašinu u psihijatrijskoj struci. Naime, dr. Robert Torre u Jutarnjem listu objavljuje svoje viđenje urušavanja psihijatrije kao znanosti, upozoravajući na spregu kolega i farmaceutske industrije. Oni društvo, kako tvrdi doktor Torre, često neopravdano psihijatriziraju.
Tvrdi da se i egzistencijalne patnje proglašavaju bolestima. Psihijatri su već pripremili dijagnostičke kategorije novih, do jučer nepoznatih psihičkih poremećaja, a farmaceutske tvrtke nove generacije lijekova. Tako je vrh struke žrtvovao svoj kliničko-znanstveni autoritet samo radi marketinško-edukativne ideologije farmaceutskih tvrtki, koje su u ovoj općoj besparici sponzori mnogih liječnika, što i nije otkriće doktora Torrea.
U svojim novinskim feljtonima tvrdi i kako su brojni psihički poremećaji izmišljeni upravo posljednjih dvadesetak, po struku stagnirajućih godina i samo radi toga da se stvori tržište za nove psihofarmake, koje psihijatri potom zastupaju na brojnim turističkim kongresima koji su više u interesu zabave struke no zdravlja građana.
Između normalnog i psihopatološkog stanja uma još je uvijek granica zamagljena pa doktor Torre općenito zaključuje kako je najmlađa medicinska disciplina psihijatrije zapravo pseudoznanost.
I premda su psihički poremećaji najčešći zdravstveni poremećaji, Torre u svojim novinskim ispovijedima zbog situacije u struci, priznaje kako baš i nije najpametnija zamisao potražiti psihijatrijsku pomoć, osim ako baš nije riječ o težim oblicima bolesti.
Što o tvrdnjama dr. Torrea kažu dr. med. Lidija Gajski, internistkinja, prof. dr. Vlado Jukić, predsjednik Hrvatkog psihijatrijskog društva te gledatelji HRT-a putem facebooka pogledajte u videoprilogu.
Vijesti HRT-a pratite na svojim pametnim telefonima i tabletima putem aplikacija za iOS i Android.
Pratite nas i na društvenim mrežama Facebook, Twitter, Instagram i YouTube!