Čuvajmo našu vodu - kvalitetna je i dobra
Hrvatska je bogata vodom, na visokom smo 5. mjestu u Europi prema količini vode. 90 posto vode za piće crpimo iz podzemnih izvora. A 85 posto kućanstava priključeno je na javni vodovod. Kakve je kvalitete ta voda - provjerili smo u središtima pet gradova: Dubrovniku, Splitu, Rijeci, na dvije lokacije u Zagrebu te u Vinkovcima.
Istok Slavonije muči arsen u vodi, ima li ga i koliko - pokazalo je istraživanje koje smo proveli u suradnji sa stručnjacima Nastavnog zavoda za javno zdravstvo "Dr. Andrija Štampar". Vodovodi istočne Slavonije najlakše padaju na testu zdravstvene ispravnosti vode. Voda ondje sadržava željezo, mangan i arsen zbog prirodnog sastava tla, no pitanje je jesu li koncentracije unutar dopuštenih. Problem s teškim metalima u vodi za piće traje desetljećima.
Stručnjaci Nastavnog zavoda za javno zdravstvo "Doktor Andrija Štampar" za naše su istraživanje uzeli uzorke na javnim izvorima vode u središtima pet gradova. Od metala analizirali smo količinu željeza, olova, mangana, arsena i žive.
Arsena ima, ali u tragovima - 2,24, a dopušteno je 10 mikrograma po litri.
Kao i ostali metali nije poželjno i ne smije ga biti iznad te koncentracije u vodi. Svi uzorci vode koje smo uzeli, pa i s poznate Onofrijeve česme bili su mikrobiološki ispravni.
Izvore pitke vode trebamo čuvati kontroliranim korištenjem pesticida, herbicida i sličnih preparata teških metala.
Problem je i što zbog stare vodovodne mreže čak 49 posto vode s izvorišta ne dođe do potrošača. Da su nam instalacije loše upućuju i tragovi cinka, bakra i željeza u svim uzorcima vode za piće.
Više o istraživanju kvalitete vode u svim gradovima pogledajte u sutrašnjem Potrošačkom kodu u 16.10.
Vijesti HRT-a pratite na svojim pametnim telefonima i tabletima putem aplikacija za iOS i Android.
Pratite nas i na društvenim mrežama Facebook, Twitter, Instagram i YouTube!