Za potpisivanje je danas pripremljeno 11 novih ugovora ukupne vrijednosti 640 milijuna kuna, a 70% stiže iz europske blagajne.
U Belome Manastiru održana je 6. sjednica Savjeta za Slavoniju, Baranju i Srijem, kojim predsjeda premijer Andrej Plenković. Uz premijera, ministre, župane, načelnike općina i gradonačelnike i druge uključene u rad Savjeta na današnjoj sjednici bila je i povjerenica EK za regionalnu politiku Corina Cretu koja boravak u Slavoniji iskorištava za izravan susret s građanima.
Istok Hrvatske budi se europskim novcemVlada je najavila nova ulaganja u istok Hrvatske kako bi se smanjilo siromaštvo i povećao standard stanovnika pet slavonskih županija. Riječ je o projektima koji se ostvaruju s pomoću fondova Europske unije. Za potpisivanje je danas pripremljeno 11 novih ugovora ukupne vrijednosti 640 milijuna kuna, a 70% stiže iz europske blagajne.
Osječki klinički bolnički centar, belomanastirska osnovna škola, centralna kuhinja za prehranu djece u vukovarskim vrtićima, petrijevačka obilaznica, centar za istraživanje i razvoj mljekarstva i novi sajamski prostor u Virovitici, drvno-tehnološki centar u Gradištu te agrotehnološki centar za skladištenje i doradu voća i povrća u Cerni objekti su koji će uskoro postati radilišta. Potpisuje se i ugovor za razminiravanje i obradu šuma u zaštićenim područjima prirode uz Dravu i Dunav.
U uvodnom govoru premijer Andrej Plenković je istaknuo kako je od 19 milijardi kuna, koliko je predviđeno osigurati u sklopu Projekta "Slavonija, Baranja i Srijem", dosad ugovoreno 7,9 milijardi kuna, što je oko 42 posto predviđenih sredstava. Kao posebno važan projekt i strateški prioritet u Baranji premijer je istaknuo dovršetak međunarodnog prometnog koridora 5C, što znači bolje povezivanje s Mađarskom, a nastavkom njegove izgradnje u BiH te završetkom, naša mreža autocesta, kako je rekao, "dobit će novu dimenziju u smislu turističkog razvoja i boljeg prometnog povezivanja cijele srednje Europe s Jadranom". Od toga ćemo svi zajedno imati veliki gospodarske koristi, a posebice Baranja, sa svojim razvojnim prioritetima, poručio je premijer Plenković.
Od prošle sjednice Savjeta za Slavoniju, Baranju i Srijem, održane u srpnju u Vinkovcima, "postotak ugovorenosti financijskih sredstava" u sklopu važnog projekta Slavonija, Baranja i Srijem povećan je s 36 na 42%, to jest sa 6,8 na 7,9 milijarda kuna, rekla je ministrica regionalnog razvoja i fondova EU Gabrijela Žalac predstavljajući dosadašnje rezultate tog projekta.
Mislim da idemo u dobrom smjeru i htjela bih zahvaliti svim predstavnicima lokalne i regionalne samouprave kao i regionalnim koordinatorima koji svaki dan kao naše produljene ruke na terenu s nama rade i usklađuju potrebe regionalne i lokalne uprave s planovima ministarstava i mislimo da je to jako dobar put, dodala je.
Govoreći o mjerama za unaprjeđenje znanosti i obrazovanja, ministrica Blaženka Divjak izvijestila je da u provedbi eksperimentalnog programa "Škola za život" u Hrvatskoj sudjeluju 74 škole s više od osam tisuća učenika, a u pet slavonskih županija više od 2160 učenika. Kako je podsjetila ministrica Divjak, ministarstvo je osiguralo kompletnu edukaciju za učitelje i opremanje škola te novac za informatičku opremu.
Ministar zaštite okoliša i energetike Tomislav Ćorić izvijestio je kako je prije godinu dana u pet slavonskih županija bilo 26 reciklažnih dvorišta, a realizacija projekata vrijednih 69 milijuna kuna u proteklom razdoblju "dovela je da apliciramo ili smo u fazi izgradnje za još 26 reciklažnih dvorišta".
Izvijestio je da se 86 jedinica lokalne samouprave javilo za postupak nabave 299.000 spremnika za odvojeno prikupljanje otpada u pet slavonskih županija, u vrijednosti od 60 milijuna kuna, a na taj će se način riješiti najnužniji oblik infrastrukture za odvojeno prikupljanje otpada.
Tijekom boravka u Belom Manastiru premijer Plenković posjetio je i Dom Mađara, obnovljen lani novcem iz državnog proračuna. Od 15.000 pripadnika te nacionalne zajednice u Hrvatskoj, polovina ih živi u Baranji. Većina ih je okupljena oko Demokratske zajednice Mađara Hrvatske. Za svoje projekte na godinu iz državnog proračuna dobiju 4 i pol milijuna kuna.
Vijesti HRT-a pratite na svojim pametnim telefonima i tabletima putem aplikacija za iOS i Android. Pratite nas i na društvenim mrežama Facebook, Twitter, Instagram, TikTok i YouTube!