Hrvatska uvodi švicarski model referenduma?
Tekst novog Zakona o referendumu temelji se na švicarskom modelu u smislu da se referendum pretvori u mehanizam političkog dijaloga između Sabora i birača, odnosno organizacijskih odbora, objavio je u utorak Jutarnji list.
Dnevnik navodi i da je novi zakon koji je sastavila radna skupina pod vodstvom bivše predsjednice Ustavog suda Jasne Omejec dovršen još prije dva mjeseca.
Prema riječima osobe koja je sudjelovala u izradi novog zakonskog teksta, referendum se, kao nigdje u svijetu, u Hrvatskoj zbog nedorečenosti i zakonske neuređenosti pretvorio u oruđe koje zakonodavno tijelo pretvara u političkog protivnika inicijatora referendumskih inicijativa, piše Jutarnji list.
- Čim se pokrene inicijativa za referendum, kod nas se stvaraju dva tabora, što je nedopustivo. Referendum nije zamišljen za polarizaciju društva, nego za dijalog. U civiliziranim zemljama parlament mora imati mogućnost očitovanja na referendumska pitanja, kaže sugovornik Jutarnjeg lista, napominjući da je bit švicarskog modela u tome što inicijatori referenduma i parlament imaju mogućnost sporazuma.
Postigne li se sporazum, nastavlja, svrha referenduma je ispunjena i on se ne mora održati.
U odnosu na zadnju referendumsku inicijativu "67 je previše", to bi značilo da Sabor, pošto su prikupljeni potpisi potrebni za raspisivanje, ima mogućnost raspraviti referendumska pitanja i eventualno ih usvojiti.
Zakonski prijedlog, dodaje Jutarnji, uvažio je i sve preporuke i rješenja koja je o referendumima dala Venecijanska komisija.
Vijesti HRT-a pratite na svojim pametnim telefonima i tabletima putem aplikacija za iOS i Android.
Pratite nas i na društvenim mrežama Facebook, Twitter, Instagram i YouTube!