Hotelijeri ovu godinu žele što prije zaboraviti. Popunjenost je hotela čak 75 posto manja nego lani i rezovi su neminovni.
O tome koliki ćemo oporavak i rast gospodarstva imati u idućoj godini uvelike će ovisiti kakva će nam biti turistička sezona. Hotelijeri smatraju da će i iduća godina biti teška, ali da bi mogla biti bolja nego ova s obzirom na stečena iskustva u pandemiji i najavu da bi, s dolaskom cjepiva, koronavirus do ljeta trebao biti završena priča.
Hotelijeri ovu godinu žele što prije zaboraviti. Popunjenost je hotela čak 75 posto manja nego lani i rezovi su neminovni.
- Smanjene su plaće značajno, za 30 posto, radnici su ostali bez bonusa, stimulacija, kaže Tomislav Popović, predsjednik Uprave Maistre.
Zaustavljene su i investicije.
- Hotel Meteor ćemo dovršiti do kraja godine i Parencium i kamp Istra, a najveći turistički projekt u Hrvatskoj - hotel Pinea, vrijednosti 100 milijuna eura, ćemo pauzirat na 12 do 24 mjeseci, najavljuje Željko Kukurin, predsjednik Uprave Valamar Riviere.
Upitne ostaju i 35 milijardi kuna vrijedne turističke investicije čija je realizacija planirana u idućih pet godina uz pomoć europskih fondova.
- Očekujemo da će se značajan dio tih sredstava usmjeriti na privatni sektor u razvoj novih smještajnih kapaciteta, rekonstrukciju postojećih sa prefiksom zeleno i digitalno, rekao je Veljko Ostojić, direktor Hrvatske udruge turizma
Uz potporu za plaće Vlada turističkom sektoru produžuje mjeru "stalni sezonac" i odgodu plaćanja poreza.
- Projekti koje ćemo financirati trebaju doprinjeti povećanju bruto domaće vrijednosti turizma kroz odmicanje od sezonalnosti i overturizma te za brži oporavak, ističe ministrica turizma i sporta Nikolina Brnjac.
U izazovnoj godini uz domaće goste najvjerniji su nam ostali Nijemci, Slovenci i Poljaci.
- Ostvarili smo određene turističke rezultate, recimo da je to negdje oko 50 posto u odnosu na proteklu godinu, ali to je godina preživljavanja, poručuje Kristijan Stančić, direktor HTZ-a.
Neizvjesna će biti i iduća godina.
- Hrvatski bi turizam sljedeće godine mogao ostvariti promet u rasponu od 60 do 70 posto u odnosu na promet iz 2019, smatra Siniša Topalović, direktor Turističkog savjetovanja Horwath.
Rekordan 21 milijun turističkih dolazaka mogli bismo dosegnuti tek 2022.
Vijesti HRT-a pratite na svojim pametnim telefonima i tabletima putem aplikacija za iOS i Android. Pratite nas i na društvenim mrežama Facebook, Twitter, Instagram, TikTok i YouTube!