HRT-ov novinar još je '98. upozoravao na lošu obnovu
Mnogo se pitanja otvorilo nakon što su u potresu koji je pogodio Banovinu teško oštećene i zgrade koje su obnovljene nakon Domovinskog rata.
Prema standardima gradnje u drugoj polovini devedesetih, ovaj su potres te zgrade trebale izdržati.
Je li se prilikom gradnje štedjelo na materijalu ili loše radilo, ima li sumnji i u kaznene radnje, istražuju policija i USKOK.
Mnogi kojima su kuće oštećene u ratu i sada u potresu kažu da su još tada upozoravali na lošu kvalitetu obnove. Dokaz za to imamo i u arhivi HRT-a.
HRT-ov novinar, pokojni Ivo Lončar, još je 1998. upozoravao na lošu obnovu.
U prilogu iz arhive govri se o tome kako, prema službenim podacima, Hrvatska troši mnogo novca iz državnog proračuna na područja od posebne državne skrbi, odnosno na obnovu i povratak prognanika.
Nažalost, stvarnost to demantira. Naime, na dosad obnovljena mjesta, kaže službena statistika, potrošen je velik novac. A kad se pogleda kako izgleda ono što je obnovljeno, opravdano se postavlja pitanje: zar je doista moguće da je za tako loš građevinski materijal i nekvalitetnu izvedbu potrošeno toliko novca?
O lošoj obnovi i povratku prognanika te pokretanju proizvodnje svjedoči i primjer Strašnika, mjesta nedaleko od Petrinje.
Strašničani su više nego ogorčeni. Kažu tada: Ovo je druga kalvarija koju prolazimo od 1991. godine do danas.
Pogledajte cijeli prilog:
Vijesti HRT-a pratite na svojim pametnim telefonima i tabletima putem aplikacija za iOS i Android.
Pratite nas i na društvenim mrežama Facebook, Twitter, Instagram i YouTube!