Češka se sprema za ključne izbore, tko će formirati vlast?

02.10.2025.

20:33

Autor: Danko Družijanić/P.F./Agenda: Svijet/HRT

Oliver Adamek i Danko Družijanić
Oliver Adamek i Danko Družijanić
Foto: Agenda: Svijet / HRT

U emisiji HTV-a Agenda: Svijet, urednika i voditelja Danka Družijanića analizirani su predstojeći izbori u Češkoj, gdje se očekuje promjena vlasti. Gost emisije je bio novinar tjednika Reflex, Oliver Adamek.

Prema anketama relativnu većinu na parlamentarnim izborima u Češkoj dobit će stranka ANO, bivšeg premijera Andreja Babiša, no nije jasno tko bi bili njegovi koalicijski partneri. Kandidati su u rasponu od krajnje ljevice do krajnje desnice. Što će to značiti za poziciju Češke u EU- i NATO-u, te je li izgledno da će se smanjiti pomoć Ukrajini? Hoće li Mađarska i Slovačka dobiti i trećeg partnera, "enfant terriblea" europske politike? Što je dovelo do širokog nezadovoljstva građana, jesu li ključni rast cijena stanovanja i energenata?

Sedamdesetjednogodišnji milijarder Andrej Babiš ponovno ima priliku postati češki premijer. Njegov ANO, populistička Stranka nezadovoljnih građana, vodi u anketama s oko 28 posto. Babiš obećava smanjenje poreza, veće plaće i mirovine te kritizira dijelove europske politike, posebno Zeleni plan i migracije.

Glavni izazivač je vladajuća desno-centristička koalicija Zajedno s 21 posto potpore. Predvodi je premijer Petr Fiala, koji se zauzima za smanjenje deficita, čvrstu potporu Ukrajini te proeuropska i proatlantska stajališta.

Razlike su posebno izražene u vanjskoj politici. ANO se koristi retorikom "Češka na prvom mjestu", kritizira zelenu agendu i prigovara da vlada previše troši na Ukrajinu i ukrajinske izbjeglice, kojih je u zemlji oko pola milijuna.

Dio birača strahuje da bi pobjeda euroskeptičnih snaga mogla udaljiti Češku od EU-a i NATO-a.

Koalicija Zajedno se prikazuje kao jamac europske i transatlantske orijentacije, s naglaskom na partnerstvo sa SAD-om i saveznicima u EU-u.

No dio građana smatra da ih političari, i vlast i oporba, zapostavljaju - što otvara prostor radikalnijim opcijama.

Prvi blok čine manje stranke sklonije Babiševu pokretu ANO. Treća po snazi je krajnje desna Sloboda i izravna demokracija s gotovo 14 posto potpore. Stranka Tomija Okamure, češko-japanskog podrijetla, traži referendum o izlasku iz EU-a i zatvaranje granica.

U parlament bi mogao ući i ljevičarski blok Stačilo!, predvođen komunistima, koji se zauzima za izlazak iz EU-a i NATO-a te prekid pomoći Ukrajini.

Poseban fenomen su Motoristi - desno-populistička stranka s automobilom kao simbolom. Protive se ukidanju motora s unutarnjim izgaranjem. Odbacuju euro, migracije i klimatske politike, ali ne žele izlazak iz EU-a i NATO-a.

Na suprotnoj strani su partneri vladajućeg bloka - Pokret STAN i Pirati. STAN okuplja gradonačelnike i regionalne inicijative, u prvi plan stavlja obrazovanje i modernizaciju, a Pirati pak digitalizaciju, transparentnost i građanska prava.

Češka politička scena fragmentirana je i podijeljena između euroskeptično-suverenističkog bloka, predvođenog Babišem, i prozapadnog bloka, predvođenog premijerom Fialom, a koji ističe jasna stajališta - pro-EU, pro-NATO, jasna podrška Ukrajini.

ANO trenutačno ima prednost, ali, prema anketama, velik broj birača i dalje je neodlučan, što daje potencijal manjim strankama.

Izbori se održavaju dva dana, u subotu i nedjelju. Poslovično mirna i stabilna, zemlja bi nakon vikenda mogla biti zahvaćena ozbiljnijim političkim previranjima. Trend rastućeg euroskepticizma i neizravne posljedice rata u Ukrajini opterećivali su kampanju, koja je završila u srijedu, jer predizborna šutnja u Češkoj traje 48 sati.

Za bolje razumijevanje svega navedenog, što su i zašto bile teme u kampanji, i kako bi mogla izgledati češka politička stvarnost nakon izbora, pomogao je novinar uglednog češkog tjednika Reflex, iz Praga, Oliver Adamek s kojim je razgovarao urednik i voditelj emisije HTV-a Agenda: Svijet Danko Družijanić.

Vijesti HRT-a pratite na svojim pametnim telefonima i tabletima putem aplikacija za iOS i Android. Pratite nas i na društvenim mrežama Facebook, Twitter, Instagram, TikTok i YouTube!