Otkako je Hrvatska postala punopravna članica šengenskog prostora, ukinute su granične kontrole na unutarnjoj granici sa Slovenijom i Mađarskom. Slobodan protok ljudi i roba ne znači da granicu nitko ne nadzire. Ilegalni prelasci granice, nezakonite migracije, krijumčarenje droge ili duhanskih proizvoda - i dalje je dio prekograničnog kriminala. Zato je tisuću policajaca preraspoređeno na poslove provjera unutar teritorija, na takozvane kompenzacijske mjere.
Granični prijelaz Macelj - godišnje je ovuda prolazilo oko 12 milijuna putnika, ljeti se znalo čekati satima. Danas su kućice prazne, a prolaz je slobodan.
Marko Belošević deset je godina na Maclju provjeravao dokumente, danas je dio mobilne ekipe.
- Bilo je ponuđeno svima da se izjasne gdje bi voljeli raditi, ja sam se pronašao u tim kompenzacijskim mjerama i ostao sam tu raditi, kaže policijski službenik za suzbijanje prekograničnog kriminaliteta, Marko Belošević.
Posla itekako ima. Umjesto graničnih kontrola, na snazi su takozvane kompenzacijske mjere.
- Suzbijamo prekogranični kriminalitet, znači, krijumčarena vozila, krijumčarenje droge, ljudi, prolazak osoba koje se služe krivotvorenim ili tuđim putnim ispravama, krijumčarenje duhanskih proizvoda i svi ostali oblici prekograničnog kriminaliteta, ističe Marijan Draganić iz Službe za javni red i sigurnost PU krapinsko-zagorske.
Ne zaustavljaju svakoga - promatraju, profiliraju, izdvajaju putnike prema analizi rizika. No, nerado otkrivaju profesionalne tajne.
- Velika je tendencija porasta krijumčarenja ljudi. Kako prepoznati krijumčara? Teško je izdvojiti nešto - jedno od toga bi moglo biti zatamnjena, zamagljena stakla od isparavanja, dodaje Belošević.
Mnogi se začude kad ih granična policija zaustavi, čak i nekoliko kilometara od granične crte.
- Nikad me prije nije zaustavila, malo sam iznenađen. Idem s odmora, bili smo u Stubičkim toplicama, kaže Stanko iz Maribora.
Patrole unutar državnog teritorija pokazale su se učinkovitima, kaže načelnik Policijske uprave krapinsko-zagorske, element iznenađenja još je na strani policije.
- Nekoliko zapljena droge i duhana, uhvaćeni su i počinitelji koji u pokušali prebaciti ilegalne migrante u vozilima. Tako da značajni i konkretni rezultati se bilježe u ova samo dva mjeseca, ističe načelnik PU krapinsko-zagorske Željko Košutić.
Iako im je primarna zadaća nadzor granice, ovo su pravi policajci - itekako imaju pravo, a neće se ni ustručavati, napisati vam kaznu za, primjerice, prebrzu vožnju.
Vijesti HRT-a pratite na svojim pametnim telefonima i tabletima putem aplikacija za iOS i Android. Pratite nas i na društvenim mrežama Facebook, Twitter, Instagram i YouTube!