Europska komisija isplatila je Ukrajini prvu tranšu od 3 milijarde eura zajma koji će biti otplaćen prihodima od zamrznute ruske imovine.
10.01.2025.
13:30
Autor: L.P./HRT/Hina
Europska komisija isplatila je Ukrajini prvu tranšu od 3 milijarde eura zajma koji će biti otplaćen prihodima od zamrznute ruske imovine.
Riječ je o zajmu od ukupno 45 milijardi eura koji je dogovorila skupina G7, a Europska unija u tome sudjeluje s 18,1 mlrd. eura. Danas isplaćujemo Ukrajini tri milijarde eura. Ovo je prva isplata udjela Europske unije u zajmu G7, objavila je na X-u predsjednica Europske komisije Ursula von der Leyen.
Skupina G7 dogovorila je potkraj listopada zajam Ukrajini u iznosu od 50 milijardi američkih dolara (oko 45 milijardi eura). Sjedinjene Države u prosincu su isplatile oko 20 milijardi eura, a preostali dio trebaju platiti Velika Britanija, Japan i Kanada. Zajam će biti otplaćen prihodima od zamrznute ruske imovine.
Komisija ističe da je ova makroekonomska pomoć ključna za rješavanje hitnih proračunskih potreba Ukrajine koje su znatno porasle u svjetlu intenziviranog i produljenog agresorskog rata Rusije.
Tim zajmom moći će se osigurati makroekonomska stabilnost i obnoviti kritična infrastruktura koju je uništila Rusija, poput energetske infrastrukture, vodoopskrbnih sustava, prometnih mreža, cesta i mostova, kaže se u priopćenju Komisije.
Vijesti HRT-a pratite na svojim pametnim telefonima i tabletima putem aplikacija za iOS i Android. Pratite nas i na društvenim mrežama Facebook, Twitter, Instagram, TikTok i YouTube!

Autorska prava - HRT © Hrvatska radiotelevizija.
Sva prava pridržana.
hrt.hr nije odgovoran za sadržaje eksternih izvora