Sudionici konferencije o gospodarskom oporavku Ukrajine u Rimu obećali su više od 10 milijardi eura pomoći, rekla je talijanska premijerka Giorgia Meloni.
10.07.2025.
Zadnja izmjena 14:08
Autor: M.Š./Hina/HRT
Sudionici konferencije o gospodarskom oporavku Ukrajine u Rimu obećali su više od 10 milijardi eura pomoći, rekla je talijanska premijerka Giorgia Meloni.
Konferencija, na kojoj je bio ukrajinski predsjednik Volodimir Zelenski, održava se u sjeni intenzivnih ruskih napada dronovima i projektilima na Kijev.
Govoreći na otvaranju konferencije, Zelenski je te napade opisao kao "čisti terorizam".
Rusija bi se trebala suočiti sa strožim sankcijama kako bi se povećao pritisak na nju da zaustavi rat u Ukrajini, izjavila je Meloni.
- Put za nas je jasan: nastaviti podržavati Ukrajinu, a s druge strane održati ili čak povećati pritisak na Rusiju, prije svega kroz sankcije, rekla je Meloni obraćajući se novinarima zajedno sa Zelenskim nakon otvaranja konferencije u Rimu.
Meloni i njemački kancelar Friedrich Merz podsjetili su na oporavak svojih zemalja nakon Drugog svjetskog rata kao primjer onoga što bi Ukrajina mogla postići.
- Mislim da bismo trebali biti ponosni na rezultate koje smo postigli ovdje danas - nacije, međunarodne organizacije, financijske institucije, lokalne vlasti, poslovni sektor i civilno društvo, rekla je Meloni u govoru na otvaranju konferencije.
- Na današnjoj konferenciji obećali smo zajedno više od 10 milijardi eura, dodala je.
Konferencija u Italiji četvrta je takva konferencija otkako je Rusija izvršila invaziju na Ukrajinu u veljači 2022.
Europska komisija odredila je za obnovu Ukrajine 2,3 milijardi eura.
- S 2,3 milijardi eura potpisanih obveza, namjeravamo deblokirati do 10 milijardi eura investicija u obnovu domova, ponovno otvaranje bolnica, oživljavanje poduzeća i osiguranje energije, rekla je predsjednica Komisije Ursula von der Leyen.
- Doslovno uzimamo udio u budućnosti Ukrajine, dodala je.
Stotine ruskih dronova i više od desetak projektila palo je u četvrtak na Kijev, pri čemu su ubijene dvije osobe u drugom masivnom zračnom napadu u dva dana, dok je Ukrajina tražila ključnu pomoć od svojih partnera na sastanku u Rimu.
Šefica EK-a najavila je i uspostavu novog fonda za obnovu Ukrajine, koji podržavaju Europska investicijska banka, Francuska, Njemačka, Italija i Poljska.
S početnim kapitalom od 220 milijuna eura, fondu je cilj mobilizirati 500 milijuna eura do 2026. godine, navela je Komisija.
Vijesti HRT-a pratite na svojim pametnim telefonima i tabletima putem aplikacija za iOS i Android. Pratite nas i na društvenim mrežama Facebook, Twitter, Instagram, TikTok i YouTube!
Autorska prava - HRT © Hrvatska radiotelevizija.
Sva prava pridržana.
hrt.hr nije odgovoran za sadržaje eksternih izvora