Ruska agresija na Ukrajinu utječe i na brojna svjetska gospodarstva i društva. Problemi u opskrbi, rast cijene energenata i njihova nestašica stvorili su mnoge probleme i u Italiji. Stopa inflacije u toj je zemlji na rekordnoj je razini u posljednjih 37 godina.
Blagdanska čarolija ponovno na ulicama i trgovima vječnoga grada. Božićni sajam na jednom od najljepših rimskih trgova, Piazzi Navoni, nešto je što se ne propušta.
Amerikanci, Španjolci, Englezi, Meksikanci, ljudi sa svih strana svijeta danas su u Rimu.Nakon dvije godine pandemije želja za druženjem i uživanjem u blagdanskoj atmosferi nikad veća. Ali i skuplja.
- Sretan sam što uopće radimo jer rat u Ukrajini, više cijene roba i usluga, energenata, sve to utječe i na nas, objašnjava Alessandro, ugostitelj.
- Posla ima, radi se, a što se tiče cijena, morali smo ih mijenjati. Naprimjer, cijena šećera ove godine je viša nego lani, tako da smo i mi morali podići cijenu primjerice šećerne vune, kaže Stefano, ugostitelj.
Više cijene posljedica su skoka cijene energenata. Računi za struju talijanskim su kućanstvima i poslovnim subjektima udvostručeni.
- Poskupljenja se jako osjete na kućnom budžetu, ali moramo 'stisnuti zube'. Pokušavamo uštedjeti gdje možemo i guramo dalje, rekla je Rosana Brisigotti, stanovnica Rima.
Italija ove zime štedi smanjenjem troškova za grijanje. Od mjera su jedino izuzeti vrtići i bolnice.
- Zbog mjera uštede energije grijanje može raditi najviše deset sati na dan, a temperatura ne smije biti viša od 21 stupnja, objašnjava Loredana Mariani, vlasnica obiteljskog hotela.
Kako bi se smanjila potrošnja i uštedjela energija, božićna drvca sjaje s pomoću solarnih panela ili uz pomoć pedaliranja na biciklu.
Za borbu protiv krize, kako bi zaštitila standard obitelji i tvrtki, Italija je od početka godine potrošila više od 70 milijardi eura.
Vijesti HRT-a pratite na svojim pametnim telefonima i tabletima putem aplikacija za iOS i Android. Pratite nas i na društvenim mrežama Facebook, Twitter, Instagram i YouTube!