Francuski predsjednik Emmanuel Macron doputovao je u srijedu u Kazahstan, prvi dio svog putovanja u središnju Aziju, regiju koja se dugo smatrala ruskim dvorištem i koja je privukla pozornost Zapada kad je počeo rat u Ukrajini.
01.11.2023.
13:07
Autor: V.K./HRT/Hina
Francuski predsjednik Emmanuel Macron doputovao je u srijedu u Kazahstan, prvi dio svog putovanja u središnju Aziju, regiju koja se dugo smatrala ruskim dvorištem i koja je privukla pozornost Zapada kad je počeo rat u Ukrajini.
Kazahstan bogat naftom već se uzdigao kao zamjenski opskrbljivač sirovom naftom za europske zemlje koje su obustavile rusku opskrbu i važna poveznica u novoj kinesko-europskoj trgovačkoj ruti koja zaobilazi Rusiju.
Na sastanku s kazahstanskim predsjednikom Kasimom-Žomartom Tokajevom, Macron je pohvalio Astanu što je odbila zauzeti stranu Moskve po pitanju Ukrajine i najavio da Francuska i Kazahstan namjeravaju potpisati značajne poslovne ugovore.
- Bit ćemo u mogućnosti postići napredak u važnim međunarodnim pitanjima, naglasiti našu predanost povelji Ujedinjenih naroda i načelima kao što su teritorijalni integritet i nacionalni suverenitet, rekao je.
Rusija je više puta izrazila zabrinutost zbog pojačanih diplomatskih aktivnosti Zapada u bivšim sovjetskim srednjoazijskim zemljama. Ruski ministar vanjskih poslova Sergej Lavrov rekao je nedavno da Zapad pokušava odvući ruske "susjede, prijatelje i saveznike" od Moskve.
- Nikako ne podcjenjujem pritisak koji neki akteri možda vrše na vas, rekao je Macron Tokajevu.
- Francuska visoko cijeni naše prijateljstvo. Mi slijedimo put prijateljstva, dodao je.
- To je put za vašu zemlju koja odbija biti vazal bilo koje sile, i želi održavati uravnotežene odnose s različitim zemljama u interesu vašeg naroda. Takva strategija je bliska Francuskoj, naglasio je.
Kazahstan i Uzbekistan, iduća postaja Macronovog putovanja, odbili su priznati rusku aneksiju ukrajinskih teritorija i obvezali su se da će se pridržavati zapadnih sankcija protiv Moskve, iako su i Rusiju i zapadne zemlje poput Francuske nazivali svojim strateškim partnerima.
Osim nafte, Kazahstan je značajan izvoznik uranija, a francuski Orano i kazahstanska državna nuklearna tvrtka Kazatomprom već posluju.
Kazahstanska vlada rekla je da dvije zemlje planiraju razgovarati o energetskoj suradnji, trgovini te regionalnim i globalnim pitanjima.
- Vaš posjet možemo nazvati povijesnim, vrlo važnim, rekao je Tokajev Macronu.
Vijesti HRT-a pratite na svojim pametnim telefonima i tabletima putem aplikacija za iOS i Android. Pratite nas i na društvenim mrežama Facebook, Twitter, Instagram, TikTok i YouTube!
Autorska prava - HRT © Hrvatska radiotelevizija.
Sva prava pridržana.
hrt.hr nije odgovoran za sadržaje eksternih izvora