Na azijskim su burzama u ponedjeljak cijene dionica porasle, ponajviše na kineskim tržištima, jer su kineske vlasti najavile nove mjere kako bi potaknule tržišta kapitala. Cijene dionica porasle su i na europskim burzama, ponajviše u tehnološkom sektoru, a na vrijednosti su dobile i dionice velikih izvoznika u Kinu.
MSCI indeks azijsko-pacifičke regije bio je oko 7,00 sati u plusu 1,4 posto.
Pritom je na Tokijskoj burzi Nikkei indeks ojačao 1,6 posto, dok su cijene dionica u Australiji, Južnoj Koreji, Hong Kongu i Šangaju porasle između 0,6 i 2,3 posto.
Najviše su jutros porasli kineski burzovni indeksi jer su tamošnje vlasti najavile smanjenje pristojbi u trgovanju na tržištima kapitala kako bi potaknule rast cijena dionica, koje se kreću blizu najnižih razina u ovoj godini.
No, to će potaknuti tržište kapitala, ali ne i realno gospodarstvo, koje i dalje raste znatno sporije nego što se očekivalo nakon ukidanja restriktivnih covid mjera.
Jutros je objavljeno da je dobit kineskog industrijskog sektora u srpnju pala sedmi mjesec zaredom, za 6,7 posto na godišnjoj razini.
Nove mjere usmjerene su na oživljavanje tržišta kapitala, no ne predstavljaju značajniji poticaj za ubrzanje realne ekonomije, pišu analitičari brokerske kuće Nomura u osvrtu na situaciju na tržištima.
Na ostalim azijskim burzama trguje se opreznije jer je u petak predsjednik američke središnje banke Jerome Powell kazao da je Fed spreman dodatno povećati kamate jer se inflacija, unatoč popuštanju posljednjih mjeseci, i dalje kreće iznad ciljanih razina.
Zbog toga će ovoga tjedna u fokusu ulagača biti izvješća o inflaciji i zapošljavanju u SAD-u, koji bi mogli znatno utjecati na smjer tržišta.
Dolar oslabio, cijene nafte blago pale
A na valutnim je tržištima vrijednost dolara prema košarici valuta blago pala, nakon što je prošloga tjedna dosegnula najvišu razinu od početka lipnja.
Dolarov indeks, koji pokazuje vrijednost američke u odnosu na ostalih šest najvažnijih svjetskih valuta, oslabio je jutros 0,11 posto, na 104,05 bodova.
Pritom je tečaj dolara prema japanskoj valuti ojačao 0,03 posto, na 146,45 jena.
No, američka je valuta oslabila u odnosu na europsku, pa je cijena eura porasla 0,05 posto, na 1,0805 dolara.
Cijene su nafte, pak, blago pale, nastavljajući negativni trend koji je ušao u treći tjedan. Cijena barela na londonskom tržištu oslabila je jutros 0,09 posto, na 84,40 dolara, dok je na američkom tržištu barel pojeftinio 0,05 posto, na 79,79 dolara.
Tehnološki sektor potaknuo rast europskih burzi
Na europskim su burzama u ponedjeljak ujutro cijene dionica porasle, ponajviše u tehnološkom sektoru, a na vrijednosti su dobile i dionice velikih izvoznika u Kinu.
STOXX 600 indeks vodećih europskih dionica bio je u 9,30 sati u plusu 0,7 posto.
Priom je frankfurtski DAX indeks porastao 0,75 posto, na 15.748 bodova, a pariški CAC 0,89 posto, na 7.295 bodova. U Britaniji se danas zbog praznika ne radi.
Najviše su jutros, u prosjeku 1,5 posto, porasle cijene dionica u tehnološkom sektoru jer je ulagače ohrabrio prošlotjedni snažni rast tog sektora na Wall Streetu.
Osjetno su, oko 1 posto, porasle i cijene dionica kompanija iz automobilskog, modnog i industrijskog sektora, koje izvoze u Kinu.
Ulagači se, naime, nadaju novim mjerama koje bi potaknule rast drugog po veličini svjetskog gospodarstva.
Podršku tržištima pruža i nada ulagača da Europske središnja banka neće u rujnu dodatno povećati kamatne stope, s obzirom da se rast najvećih europskih gospodarstava ozbiljno usporava.