Na azijskim su burzama u petak cijene dionica oštro pale, kao i na Wall Streetu dan prije, jer se ulagači plaše da će američki Fed i druge velike središnje banke u svijetu morati povećati kamatne stope agresivnije nego što se očekivalo kako bi suzbile inflaciju.
MSCI indeks azijsko-pacifičkih dionica, bez japanskih, bio je oko 7 sati u minusu 2,3%.
Pritom je na Tokijskoj burzi Nikkei indeks porastao 0,8%, dok su cijene dionica u Južnoj Koreji, Australiji, Šangaju i Hong Kongu potonule između 1,2% i 3,4%.
Oštar pad indeksa posljedica je strahovanja ulagača da bi agresivno zaoštravanje monetarne politike američke i drugih najvećih središnjih banaka u svijetu moglo usporiti ionako usporen rast globalnog gospodarstva.
Tako azijska tržišta prate jučerašnji pad Wall Streeta, pri čemu je Dow Jones skliznuo 3,12%, dok je S&P 500 potonuo 3,56%, a Nasdaq indeks 4,99%.
Pad Dow Jonesa za više od 1000 bodova njegov je najveći dnevni gubitak još od listopada 2020. godine. Nasdaq je, pak, zabilježio najveći dnevni postotni pad od lipnja 2020. i završio na najnižoj razini od kraja te godine.
Tako su burzovni indeksi izgubili sve dobitke od srijede, kada su snažno porasli jer su, činilo se, uklonjene neke neizvjesnosti s tržišta, nakon što je američka središnja banka povećala kamatne stope za 0,50 postotnih bodova, u skladu s očekivanjima.
Predsjednik Feda Jerome Powell kazao je u srijedu da će se i na idućim sjednicama razmatrati povećanje kamata za 0,50 postotnih bodova kako bi se suzbila inflacija, koja se kreće na najvišim razinama u 40 godina, ali da se povećanje od 0,75 postotnih bodova ne razmatra.
Kazao je i da je američko gospodarstvo dovoljno snažno da bi izdržalo strožu monetarnu politiku te da očekuje 'mekano ili mekanije' prizemljenje gospodarstva.
I dok se u srijedu činilo da su njegove poruke pale na plodno tlo, pa su cijene dionica snažno porasle, u četvrtak je uslijedila oštra korekcija u kojoj su burzovni indeksi izgubili sve te dobitke, pa i više.
David Rubenstein, suosnivač Carlyle Group, kaže da su se ulagači 'vratili u realnost' u vezi prepreka na tržištu i u gospodarstvu, uključujući rat u Ukrajini i visoku inflaciju.
- Očekujemo povećanje kamata za po 0,50 postotnih bodova i na iduće dvije sjednice Feda. Smatram da zaoštravanje monetarne politike neće biti toliko da bi usporilo rast gospodarstva, no i dalje nam predstoje gospodarski izazovi u SAD-u, kaže Rubenstein.
Ulagače zabrinjavaju monetarna politika Feda, miješani poslovni rezultati tehnoloških divova, rat u Ukrajini, usporavanje kineskog gospodarstva zbog novoga vala širenja koronavirusa i usporavanje rasta američkog gospodarstva, koje je u prvom tromjesečju neočekivano palo na kvartalnoj razini.
U fokusu ulagača danas će biti izvješće o zapošljavanju u SAD-u, koje će pokazati u kakvoj je 'formi' najveće svjetsko gospodarstvo.
Analitičari u anketi Reutersa procjenjuju da je u travnju broj zaposlenih porastao za 390.000, nešto sporije nego mjesec dana prije, a da bi stopa nezaposlenosti mogla pasti s 3,6% na 3,5%.
Dolar blizu najviših razina u 20 godina
Na valutnom je tržištu vrijednost dolara prema košarici valuta porasla, pa se primaknula najvišim razinama u posljednjih 20 godina.
Očekuje se da će Fed znatno brže i više zaoštriti monetarnu politiku nego druge najveće središnje banke u svijetu.
Dolarov indeks, koji pokazuje vrijednost američke u odnosu na ostalih šest najvažnijih svjetskih valuta, kreće se oko 103,75 bodova, dok je jučer u ovo doba iznosio 102,48 bodova.
Stoga je na putu dobitaka peti tjedan zaredom.
Jutros je tečaj dolara prema japanskoj valuti skočio s jučerašnjih 129,05 na 130,75 jena.
Američka je valuta ojačala i u odnosu na europsku, pa je cijena eura skliznula na 1,0530 dolara, dok je jučer u ovo doba iznosila 1,0615 dolara.
Cijene nafte i dalje rastu
Cijene nafte blago su porasle treći dan zaredom, nakon što je Europska komisija predložila nove sankcije protiv Rusije, koje uključuju zabranu uvoza sirove nafte iz Rusije u roku od šest mjeseci i naftnih prerađevina do kraja ove godine.
Cijena barela na londonskom tržištu ojačala je jutros 0,13%, na 111,05 dolara, dok je na američkom tržištu barel poskupio 0,14%, na 108,40 dolara.
Vijesti HRT-a pratite na svojim pametnim telefonima i tabletima putem aplikacija za iOS i Android. Pratite nas i na društvenim mrežama Facebook, Twitter, Instagram i YouTube!