Potpredsjednik Vlade i ministar mora, prometa i infrastrukture Oleg Butković rekao je u četvrtak da Ministarstvo razmatra mogućnost uvođenja vinjeta za kamione na državnim cestama, kako bi se ta vozila u potpunosti prebacila na autoceste.
05.03.2026.
20:20
Autor: M.M./HRT/Hina
Potpredsjednik Vlade i ministar mora, prometa i infrastrukture Oleg Butković rekao je u četvrtak da Ministarstvo razmatra mogućnost uvođenja vinjeta za kamione na državnim cestama, kako bi se ta vozila u potpunosti prebacila na autoceste.
- Na autocestama ide novi sustav beskontaktne naplate za godinu dana, a pripremamo jednu od varijanti, premda nismo još donijeli odluku, da se za državne ceste za takvu vrstu tereta uvedu vinjete. Dakle, da se uvede naplata za kamionski teret na postojećim državnim cestama kao što to imaju neke zemlje u okruženju. Takvom bi odlukom prebacili sav teret na autoceste, rekao je Butković u Hrvatskom saboru.
Ministar je saborskim zastupnicima predstavio izmjene i dopune Zakona o radnom vremenu, obveznim odmorima mobilnih radnika i uređajima za bilježenje u cestovnom prometu. Njima će se osigurati učinkovito praćenje prijevoza opasnih tvari u cestovnom prometu.
- I to na način da će se iz uspostavljenog sustava za obradu tahografskih podataka (SOTAH), podaci iz tahografa povezati sa elektroničkim informacijama o prijevozu tereta, što će omogućiti bolju zaštitu prirode i okoliša te povećanje sigurnosti prometa na cestama, objasnio je.
U slučaju da se dogodi nesreća ili incident, Butković napominje da će se na brz i jednostavan način moći prikupiti podaci o tome gdje se odvijao prijevoz opasnih tvari, tko ga je provodio, u koje vrijeme i za čiji račun.
Zastupnik Damir Barbir (Centar) istaknuo je da sigurnost prometa i zaštita radnika ne smiju biti izgovor za pretjerani nadzor bez jasnih granica.
- Sigurnost se ne postiže samo kontrolama i sankcijama nego i uvjetima rada koji ne tjeraju vozače u iscrpljenost i kršenje pravila. Zakon malo govori o radnim uvjetima i socijalnom dijalogu, a puno o nadzoru, obvezama i kaznama, rekao je.
Umor za upravljačem jedan je od ključnih čimbenika rizika u cestovnom prometu, ustvrdio je HDZ-ov zastupnik Ivan Dabo.
- Dosljedna primjena ovih pravila znači manju iscrpljenost i manji pritisak te veću sigurnost na cestama, ustvrdio je.
SDP-ova Ivana Marković navela je nedostatak profesionalnih vozača kao jedan od najvećih problema ovog sektora.
- Cijeli se sektor suočava sa rastom cijena goriva, cestarina, administrativnim i tehničkim zahtjevima. Mali prijevoznici i obrtnici nemaju uvijek kapaciteta amortizirati sve ove troškove, a često rade opskrbu i dostavu u malim sredinama, poručila je.
Na kraju današnje sjednice, Odbor za izbor, imenovanja i upravne poslove predložio je da se za predsjednika Odbora za Nagradu ''Vladimir Nazor'' imenuje akademik Frano Parać. Uz to, na osobni se zahtjev razrješuje članica Odbora za Nagradu ''Ivan Filipović'', Suzana Hitrec, a za člana Odbora imenuje Antun Kovačić.
Vijesti HRT-a pratite na svojim pametnim telefonima i tabletima putem aplikacija za iOS i Android. Pratite nas i na društvenim mrežama Facebook, Twitter, Instagram, TikTok i YouTube!

Autorska prava - HRT © Hrvatska radiotelevizija.
Sva prava pridržana.
hrt.hr nije odgovoran za sadržaje eksternih izvora