Cijene plina u Europi najviše od veljače

13.10.2023.

12:19

Autor: E.P.C./Hina

Cijene plina u Europi najviše od veljače
Cijene plina u Europi najviše od veljače
Foto: Ilustracija / Shutterstock

Cijene prirodnog plina dosegnule su u petak na europskom tržištu najvišu razinu od veljače, potaknute rizicima u opskrbi i najavama zahlađenja na početku sezone grijanja.

U petak je megavatsat plina u terminskim ugovorima s rokom isporuke do mjesec dana na referentnoj digitalnoj platformi TTF u Amsterdamu stajao 56,10 eura, što je najviša cijena u otprilike osam mjeseci.


Od početka tjedna cijena prirodnog plina porasla je za 45%, odnosno oko 18 eura


Porast cijene potaknuli su rizici za opskrbu i najavljen pad temperatura.


Rizici uključuju privremeno zatvaranje velikog polja prirodnog plina u Sredozemlju i plinovoda Balticconnector između Finske i Estonije zbog oštećenja. 


Trgovce brine i mogući prosvjed radnika u australskom plinskom sektoru i sukob Izraela i palestinske islamističke skupine Hamas.


Cijene plina ipak znatno niže nego početkom 2022.  


Unatoč skoku, u ovom su tjednu cijene u Europi još uvijek znatno niže no što su bile u prvim mjesecima ruske invazije na Ukrajinu 2022., kada su nakratko premašile i 300 eura za MWh.


Na početku sezone grijanja europska skladišta plina dobro su popunjena, napominje njemačka novnska agencija dpa.

Vijesti HRT-a pratite na svojim pametnim telefonima i tabletima putem aplikacija za iOS i Android. Pratite nas i na društvenim mrežama Facebook, Twitter, Instagram, TikTok i YouTube!