Objavljeno: 1. prosinca 2019., prije više od godinu dana
Autor: Melita Šare/HRT
PODIJELI
-
Foto: - / -
Našim ribogojilištima poticaji su ukinuti pa sve više njih stavlja ključ u bravu dok, primjerice, u susjednoj Bosni i Hercegovini uzgajivači pastrva po kilogramu dobivaju pet kuna.
Pastrva iz Gacke nadaleko je poznata, no proizvodnja i prodaja težak su posao. Većina ribogojilišta propala je zbog visokih troškova i ukidanja državnih poticaja. Jedno od rijetkih koje je i dalje na tržištu jest ono u Sincu. Put do kupca pronalaze i preradom ribe pa prodaju svježi i dimljeni file, kavijar, paštetu.
Slikovita dolina Gacke, jedne od najčišćih rijeka u Europi. Idealan dom za pastrvu. Kapitalci narastu i do pet kilograma. Meka za strastvene ribiče.
- Temperatura joj odgovara i dosta je bogata kisikom tako da brže raste nego u drugim rijekama - kaže Valentino Hršak, ravnatelj Centra za uzgoj potočne pastrve.
I do sedam puta brže. Uskoro u ovom Centru počinje mrijest. Ribiči moraju odložiti štapove do početka proljeća.
- Sada počinje mrijest za deset-petnaest dana i onda selimo ovu veliku ribu u bazene i mrijestimo unutra u zgradi - objašnjava Milan Podlović, djelatnik Centra za uzgoj potočne pastrve.
Ovog ljeta u Gacku su ubacili čak pet tona ribe, a prošle godine rijeci su vratili i dvije i pol tisuće rakova. Upravo je riječna fauna glavni razlog zašto, posebice Talijani, posjećuju ovaj prirodni biser.
- Dosta je lukava. Baš treba imati znanja za mušićarenje. To je zahtjevan ribolov jer cilje je nadmudriti pastrvu - kaže Hršak.
A jedno od "najžilavijih" ribogojilišta, koje još odolijeva nelojalnoj konkurenciji na tržištu, jest ono u Sincu. Iako je sad popupacija pastrve optimalna i kvaliteta izvrsna, a proizvode štošta - od kavijara i paštete do dimljene pastrve - put do kupaca mukotrpno pronalaze.
- Proizvodnja je sve teža jer su veliki troškovi u prizvodnji, hrana je jako skupa, nabavljamo iz EU - kaže Milka Rajan, voditeljica ribogojilišta u Sincu.
Našim ribogojilištima poticaji su ukinuti pa sve više njih stavlja ključ u bravu dok, primjerice, u susjednoj Bosni i Hercegovini uzgajivači pastrva po kilogramu dobivaju pet kuna. Stoga ne iznenađuje što je njihova roba preplavila trgovačke centre kod nas.
HRT koristi kolačiće (eng. cookies) kako bi Vam pružio bolje korisničko iskustvo o čemu više možete pročitati OVDJE. Ako ne želite dopustiti da HRT na vaše računalo upisuje kolačiće, možete to spriječiti postavkama Vašega internetskog preglednika.