Babygreens ili mikrozelenje koje jedu poljoprivredni inovatori uzgojeno je u vertikalnom vrtu. Osmislili su sustav za vrtlarenje u kontroliranim uvjetima poput stana, podruma ili tavana.
Trojica entuzijasta razvili su tehnologiju tzv. vertikalne poljoprivrede uz koju se mikropovrće i jestivo bilje može uzgajati u zatvorenom. Nakon što se uzgoje, biljke se mogu ili jesti ili presaditi u polje. Preuzmite aplikaciju HRT Vijesti! Babygreens ili mikrozelenje koje jedu poljoprivredni inovatori uzgojeno je u vertikalnom vrtu. Osmislili su sustav za vrtlarenje u kontroliranim uvjetima poput stana, podruma ili tavana. Tehnologija uključuje police te poseban sustav za svjetlo i natapanje.
- U vertikalnom uzgoju može se uzgojiti od krumpira, batata, pa do paradajza, znači sve zavisi o dizajnu sustava, i o pristupu i primjeni, objašnjava
Sergej Lugović član "Vesele motike". Trenutno u Hrvatskoj tko god da se bavi time, profitabilan je, dodaje Sergej.
Sjeme i sadnice za povrće u Hrvatsku se uglavnom uvoze. No ovi poljoprivrednici to žele promijeniti. Njihov sustav, kažu, nije zahtjevan, potrebno je predznanje i supstrat. Daju ga na leasing, a poljoprivrednik im otplaćuje dio od uzgojenog i prodanog proizvoda.
- Što se tiče mikrogreensa, oni su uzgojeni u roku 7 do 10 dana, ima proces od tri dana klijanja, gdje moraju biti pokriveni i nakon toga idu pod svjetla, u optimalnim uvjetima rastu 7 do 10 dana, ovisno o kulturi, ističe
Oliver Međugorac, "Vesela motika".
Petar Rešetar ima svoj OPG 3 godine. Mladi poljoprivrednik uzgaja grah, prinosi su svake godine sve veći, a nedavno je počeo i sa sustavom vertikalne poljoprivrede. Ovu inovaciju smatra budućnošću. Planira uz tu tehnologiju godišnje uzgojiti pola tone sadnica graha.
- Dosta se u zadnjih par godina javljaju elementarne nepogode, tuča, poplave itd. tako da želimo nešto što možemo proizvoditi 365 dana u godini i gdje su nam kontrolirani uvjeti, a sve je organsko, nema pesticida, nema elementarnih nepogoda i to nam se čini isplativo i stvarno budućnost poljoprivrede, kaže Rešetar.
Ekipa veselih inovatora napravila je i aplikaciju za poljoprivrednike koja bilježi ulazne račune, troškove radne snage, repromaterijal itd. Povezana je sa sustavom natapanja i senzorima, tako da se njima može upravljati i s drugog kraja svijeta.
Vijesti HRT-a pratite na svojim pametnim telefonima i tabletima putem aplikacija za iOS i Android. Pratite nas i na društvenim mrežama Facebook, Twitter, Instagram i YouTube!