Na europskim su burzama danas ujutro cijene dionica porasle, što se zahvaljuje oštrom padu cijena nafte, ali i nadi ulagača u pozitivan ishod mirovnih pregovora između Rusije i Ukrajine.
28.03.2022.
09:59
Autor: I.Z./HRT/Hina
Na europskim su burzama danas ujutro cijene dionica porasle, što se zahvaljuje oštrom padu cijena nafte, ali i nadi ulagača u pozitivan ishod mirovnih pregovora između Rusije i Ukrajine.
STOXX 600 indeks vodećih europskih dionica bio je u 9,30 sati u plusu 0,6 posto. Pritom je londonski FTSE indeks ojačao 0,36 posto, na 7.510 bodova, dok je frankfurtski DAX skočio 1,15 posto, na 14.469 bodova, a pariški CAC 0,80 posto, na 6.606 bodova.
Europske ulagače ohrabrio je oštar pad cijena nafte, nakon što su prošloga tjedna snažno porasle. Trgovce je jutros zabrinulo 'zatvaranje' Šangaja kako bi se spriječilo širenje koronavirusa, što bi moglo dovesti do smanjenja potražnje za naftom u Kini, najvećem svjetskom uvozniku nafte.
Na londonskom je tržištu jutros cijena barela pala 3,5 posto, na 116,40 dolara, dok je na američkom tržištu barel pojeftinio 3,9 posto, na 109,40 dolara.
Podršku tržištima pruža i nada ulagača u napredak pregovora između Rusije i Ukrajine ovoga tjedna, nakon što je predsjednik Ukrajine Volodimir Zelenskij kazao da je spreman razgovarati o neutralnosti zemlje u sklopu mirovnog sporazuma s Rusijom, ali da za to treba jamstva treće strane.
A na azijskim se burzama trguje oprezno, pa je MSCI indeks azijsko-pacifičkih dionica, bez japanskih, oko 9,30 sati bio gotovo nepromijenjen.
Na Tokijskoj je burzi Nikkei indeks oslabio 0,7 posto, dok su cijene dionica u Šangaju, Južnoj Koreji, Australiji i Hong Kongu porasle između 0,1 i 1 posto.
Na samom početku jutrošnjeg trgovanja MSCI indeks bio je u minusu 0,8 posto, nakon vijesti da kineske vlasti uvode restrikcije u Šangaju na barem devet dana zbog rekordnog broja novozaraženih virusom.
Kako se radi o financijskom središtu Kine, s više od 26 milijuna stanovnika, ulagači se plaše da bi to moglo zadati priličan udarac cjelokupnom gospodarstvu.
S druge strane, podršku kineskim tržištima pružio je rast cijena dionica tehnoloških kompanija, koje se oporavljaju nakon što su tjednima bile pod pritiskom.
Vijesti HRT-a pratite na svojim pametnim telefonima i tabletima putem aplikacija za iOS i Android. Pratite nas i na društvenim mrežama Facebook, Twitter, Instagram i YouTube!
Autorska prava - HRT © Hrvatska radiotelevizija.
Sva prava pridržana.
hrt.hr nije odgovoran za sadržaje eksternih izvora