Europske burze u minusu treći dan zaredom
Foto: Ilustracija / Shutterstock
Na europskim su burzama danas cijene dionica pale, treći dan zaredom, jer je ulagače zabrinuo podatak o visokoj inflaciji u Britaniji zbog čega bi tamošnja središnja banka mogla nastaviti s povećanjem kamatnih stopa.
STOXX 600 indeks vodećih europskih dionica bio je u 9,30 sati u minusu 0,2 posto, oslabivši treći dan zaredom. Pritom je londonski FTSE indeks oslabio 0,48 posto, na 7.535 bodova, dok je frankfurtski DAX skliznuo 0,02 posto, na 16.108 bodova, a pariški CAC 0,24 posto, na 7.276 bodova.
Ulagače je jutros zabrinuo podatak da se u svibnju inflacija u Britaniji zadržala na godišnjoj razini od 8,7 posto, dok su analitičari očekivali popuštanje inflacijskih pritisaka.
Zbog toga sada analitičari procjenjuju da će na predstojećoj sjednici britanska središnja banka povećati ključne kamate već 13. sjednicu zaredom.
I na azijskim burzama cijene su pale
I na azijskim su burzama cijene dionica pale. MSCI indeks azijsko-pacifičke regije, bez Japana, bio je oko 9,30 sati u minusu 0,8 posto, oslabivši treći dan zaredom.
Jutros je japanski Nikkei indeks ojačao 0,6 posto, dok su cijene dionica u Australiji, Južnoj Koreji, Šangaju i Hong Kongu pale između 0,6 i 2 posto.
Većina azijskih tržišta već je danima pod pritiskom zbog usporavanja rasta regionalnih gospodarstava, posebice kineskog, koje se od koronakrize oporavlja znatno sporije nego što se očekivalo nakon ukidanja restriktivnih Covid mjera.
Ulagače zabrinjava i rast geopolitičke napetosti između Washingtona i Pekinga, nakon što je predsjednik SAD-a
Joe Biden jučer kineskog predsjednika
Xi Jinpinga nazvao diktatorom.
Wall Street blago pao, ulagači oprezni
Na Wall Streetu jučer su cijene dionica pale, jer ulagači nisu skloni riziku uoči izvješća predsjednika
Feda Jeromea Powella u Kongresu o gospodarskoj situaciji.
Dow Jones oslabio je 0,72 posto, na 34.053 boda, dok je S&P 500 skliznuo 0,47 posto, na 4.388 bodova, a Nasdaq indeks 0,16 posto, na 13.667 bodova.
Nakon što su polovicom prošloga tjedna S&P 500 i Nasdaq indeks dosegnuli najviše razine u 14 mjeseci, odnosno od prije početka ciklusa povećanja kamata američke središnje banke, ulagači su posljednjih dana oprezniji.
Rast gospodarstva se usporava, što će pritisnuti zarade kompanija, dok Fed signalizira daljnje povećanje kamata u ovoj godini jer se inflacija još uvijek kreće znatno iznad njegovih ciljanih razina. Zbog toga ulagači ne žele riskirati uoči izvješća predsjednika Feda Jeromea Powella iduća dva dana u Kongresu.
Cijene dionica na Wall Streetu posljednjih tjedana znatno rastu, pa je S&P 500 indeks trenutno u odnosu na početak godine u plusu više od 14 posto.
- Tržište pokušava testirati mogu li se posljednji dobici održati. Tržište se kreće u ciklusima, a posljednji uspon iznenadio je mnoge ulagače, kaže
Robert Pavlik, portfelj menadžer u tvrtki Dakota Wealth.
Od 11 najvažnijih sektora S&P 500 indeksa, u 10 su jučer cijene dionica pale. Najviše je, u prosjeku 2,3 posto, potonuo naftni sektor, što je posljedica pada cijena 'crnog zlata' zbog naznaka slabljenja potražnje u Kini, najvećem svjetskom uvozniku nafte.
Vijesti HRT-a pratite na svojim pametnim telefonima i tabletima putem aplikacija za iOS i Android. Pratite nas i na društvenim mrežama Facebook, Twitter, Instagram, TikTok i YouTube!