Američka ministrica financija Janet Yellen optužila je u petak ruske dužnosnike koji sudjeluju na sastanku financijskih čelnika skupine G20 da su upleteni u rat u Ukrajini.
24.02.2023.
Zadnja izmjena 16:23
Autor: HRT/V.G./Hina
Američka ministrica financija Janet Yellen optužila je u petak ruske dužnosnike koji sudjeluju na sastanku financijskih čelnika skupine G20 da su upleteni u rat u Ukrajini.
Indijski premijer Narendra Modi pozvao je financijske lidere da se fokusiraju na najranjivije građane svijeta, ne spomenuvši izravno rat u Ukrajini premda će taj sukob i njegove posljedice na globalno gospodarstvo vjerojatno dominirati dvodnevnim sastankom.
Modi je rekao da su pandemija covida-19 i "sve veće geopolitičke napetosti u različitim dijelovima svijeta" doveli do neodrživih razina duga u nekoliko zemalja, poremećaja u globalnim opskrbnim lancima i prijetnji prehrambenoj i energetskoj sigurnosti.
- Pozvao bih da se vaše rasprave fokusiraju na najranjivije građane svijeta, rekao je, dodajući da svjetskom gospodarstvu treba vratiti stabilnost, povjerenje i rast.
U povodu prve godišnjice ruske invazije na Ukrajinu, Yellen je pozvala kolege iz G20 da "udvostruče napore u pružanju potpore Ukrajini i ograniče rusku sposobnost da vodi rat".
U završnoj izjavi summita G20 u Indoneziji prošle godine bilo je istaknuto da većina država članica osuđuje rat u Ukrajini, uz napomenu da neke države vide sukob drugačije.
Njemački ministar financija Christian Lindner rekao je na rubu sastanaka da je G20 ranije kritizirao Rusiju i da se sada ne smije povući.
- Treba biti apsolutno jasan, ovo je rat koji je pokrenuo Putin, rekao je.
Sastanak se održava u trenutku kada su se globalni gospodarski izgledi poboljšali u odnosu za zadnji samit G20 u listopadu, kada je niz zemalja bio na rubu recesije zbog porasta cijena energije i hrane izazvanog ratom.
Yellen je istaknula to poboljšanje kazavši da je globalno gospodarstvo "u boljoj poziciji danas nego što su mnogi predviđali prije samo nekoliko mjeseci".
MMF prognozira rast globalnog BDP-a u 2023. za 2,9 posto, dok je u listopadu prognozirao 2,7 posto, no to je još daleko manje od 3,4 posto ostvarenih 2022. godine.
Yellen je to poboljšanje jednim dijelom pripisala suradnji između središnjih banaka i vlada G20 u protekloj godini u odlučnom suzbijanju inflacije, čak i po cijenu rasta.
Inflacija u SAD-u i drugim zemljama je pala kao i cijene energije, no Yellen je istaknula da se ti napori moraju nastaviti i da treba više raditi na ublažavanju posljedica rata.
G20 bi trebao razgovarati i o smanjivanju dugova zemalja u krizi. Raste pritisak na Kinu, najvećeg svjetskog bilateralnog vjerovnika, i druge nacije da pristanu na značajan otpis dugova.
U video obraćanju skupu, kineski ministar financija Liu Kun ponovio je stajalište Pekinga da bi Svjetska banka i druge multilateralne razvojne banke trebale sudjelovati u tome kao i bilateralni vjerovnici.
Međunarodne financijske institucije i komercijalni vjerovnici trebali bi slijediti načelo "zajedničko djelovanje, pravedna podjela tereta", rekao je.
Otpis 30 posto vanjskog duga tih zemalja iz 2021. godine mogao bi im kroz osam godina uštedjeti 148 milijardi dolara, naglasio je UNDP u izvješću objavljenom u srijedu.
Vijesti HRT-a pratite na svojim pametnim telefonima i tabletima putem aplikacija za iOS i Android. Pratite nas i na društvenim mrežama Facebook, Twitter, Instagram, TikTok i YouTube!
Autorska prava - HRT © Hrvatska radiotelevizija.
Sva prava pridržana.
hrt.hr nije odgovoran za sadržaje eksternih izvora