Objavljeno: 26. rujna 2019., prije više od godinu dana
Autor: Mladen Sirovica/T.V./HRT
PODIJELI
-
Foto: - / -
Nakon 424 dana neprekidnog rada u Nuklearnoj elektrani Krško 1. listopada počinje redoviti jednomjesečni remont. Čelnici nuklearke ističu da je poslovanje dobro, ali i da se s nestrpljenjem čeka rješenje za problem skladištenja nuklearnog otpada.
Nakon 424 dana neprekidnog rada u Nuklearnoj elektrani Krško 1. listopada počinje redoviti jednomjesečni remont. Čelnici nuklearke ističu da je poslovanje dobro, ali i da se s nestrpljenjem čeka rješenje za problem skladištenja nuklearnog otpada. O tom pitanju hrvatsko-slovensko međudržavno povjerenstvo trebalo bi odlučivati u ponedjeljak.
Čista energija, konkurentna cijena te tehnološka nadgradnja vrijedna 260 milijuna eura - obilježile su poslovanje nuklearke.
- To je najveće ulaganje koje će se dogoditi u proizvodnji električne energije u Hrvatskoj i Sloveniji u sljedećih 20 godina, ističe Stane Rožman, predsjednik Uprave NE Krško.
Iz Krškog potječe svaki peti potrošeni kilovatsat električne energije u Sloveniji te svaki šesti u Hrvatskoj. Redoviti remont trebao bi omogućiti nesmetan rad elektrane u idućih 18 mjeseci.
- Koristimo usluge naših ugovornih izvođača, koji su s područja Slovenije i Hrvatske, kao i šireg područja inozemstva, objašnjava Mario Gluhak, tehnički direktor NE Krško.
No važno pitanje u funkcioniranju nuklearke nije riješeno - kamo s otpadom? On se još samo nekoliko godina može skladištiti na području elektrane.
Slovenija je već davno odlučila da će svoj nisko i srednje radioaktivni otpad skladištiti u mjestu Vrbina nedaleko od nuklearne elektrane. Hrvatska tek treba odlučiti hoće li i ona svoj otpad skladištiti ovdje i za to plaćati naknadu Slovencima ili će imati vlastito skladište u Hrvatskoj.
Velika su očekivanja od sastanka međudržavnog povjerenstva, no ministar zaštite okoliša i energetike Tomislav Ćorić kaže da se konačno rješenje još ne nazire.
- U našem slučaju ne postoji samo otpad iz NE Krško, već isto tako i institucionalni otpad koji se nalazi širom RH i hrvatska strana traži jedno zajedničko rješenje za cjelokupnu količinu, ističe Ćorić.
Naša strana razmatra lokaciju bivše vojarne Čerkezovac na Trgovskoj gori, no tomu se protive lokalna zajednica i Bosna i Hercegovina. Kakva god odluka bila, odlagalište treba izgraditi najkasnije do 2023.
HRT koristi kolačiće (eng. cookies) kako bi Vam pružio bolje korisničko iskustvo o čemu više možete pročitati OVDJE. Ako ne želite dopustiti da HRT na vaše računalo upisuje kolačiće, možete to spriječiti postavkama Vašega internetskog preglednika.