Rekao je kako "u ovom trenutku ne može decidirano reći da su plaće osigurane".
Prosvjed na Markovom trguU ponedjeljak u šest sati iz Pule u Zagreb
kreće šest-sedam autobusa. Radnici pulskog brodogradilišta Uljanik stižu na prosvjed ispred Banskih dvora. S njima će biti i 500 radnika riječkog 3. maja. Jutros se za put pripremao Štrajkaški odbor Uljanika i raspravljao
treba li dopustiti da naručitelj čiji se kruzer gradi dovede svoju radnu snagu.
Vrijednost kruzera koji se trenutno gradi u Uljaniku je 125 milijuna eura. Golema je to svota, no zanemariva u odnosu na sudbinu tisuća uljanikovaca i njihovih obitelji nad kojima je u Puli danas i nebo plakalo. Brod je trebao biti isporučen u rujnu, no do daljnjega njegova je jedina luka pulski škver. Novi je rok za završetak izgradnje prosinac - i zato naručitelj želi svoje ljude.
Ne dopuste li štrajkači dolazak stranih radnika, brodovlasnik najavljuje odvoz broda i obustavu narudžbe za još jedan koji bi se trebao graditi u pulskom škveru. Za Uljanik to znači samo jedno - stečaj.
Boris Cerovac iz Jadranskog sindikata kaže: "Novaca za završiti brod nema, stečajne mase nema i mi smo onda u fazi likvidacije. Na vagi, kakvu god odluku da donesemo - netko će nas prozivati".
Usto, odbiju li zahtjev brodovlasnika, izgledna je i tužba protiv štrajkaškog odbora.
IDS pak
poručuje da će tužiti sve one koji su ih prošlih dana, kažu, lažno optuživali. Tvrde da se nikada nisu miješali u rad Uprave i izbor strateškog partnera. Unatoč tomu što je u Nadzornom odboru tvrtke novog strateškog partnera sjedio dojučerašnji prvi čovjek IDS-a
Ivan Jakovčić, na što su ih podsjetili novinari. IDS je jasan - za njih Uljanik znači isključivo brodogradnju, ali, zanimljivo, područje škvera u prostornom je planu nazvano brodograđevnom lukom, što je širok pojam.
Na pitanje hoće li mijenjati prostorni plan ako se strateški partner odluči za turizam, IDS-ov
Boris Miletić odgovorio je da ne može hipotetski odgovarati na pitanja koja još nisu postavljena.
Kao i dosad, političari će prebacivati lopticu odgovornosti, a oprani i izglačani trliši uljanikovaca čekati nove radne dane, jer radnici nastavljaju štrajk, borbu za svoju teško zarađenu kunu.
Vijesti HRT-a pratite na svojim pametnim telefonima i tabletima putem aplikacija za iOS i Android. Pratite nas i na društvenim mrežama Facebook, Twitter, Instagram i YouTube!