Kamčatska borovnica ulazi u Hrvatsku

26.05.2019.

13:41

Autor: Renata Waldman/E.L.S./HRT

default error photo
Da pokušaju s kamčatskom borovnicom, savjetuju uzgajivači, osobito mladima. Jer se na malenom zemljištu mogu postići zadovoljavajući prinosi bez mnogo rada.
Kamčatska borovnica iznimno je zdravo voće, plodovi se jedu sirovi, a mogu i prerađivati. Jedna plantaža kamčatske borovnice je u Podravskim Podgajcima nedaleko od Donjega Miholjca. Posađena prije 6 godina, ovog je proljeća vlasnike nagradila prvom ozbiljnijom berbom.

Kamčatska borovnica polako ulazi u Hrvatsku. Većina je uzgaja prema načelima ekološke proizvodnje. A procjenjuje se da je njome zasađeno dvadesetak hektara. Egzotična sorta pokazala se dobrom i u srcu Slavonije.

- Prepuna je vitamina, minerala, elemenata u tragovima. Ima svojstva koje karakteriziraju da spada u super voće. Puno satojaka koji pomažu organizmu da funkcionira i da dođe u neku normalu - kaže uzgajivačica Tanja Ćosić.

Ovih dana na imanju - pune ruke bobica. Treba ih brati oprezno jer su prepune soka i osjetljive. Dozrijevaju prije ostalog voća, što ih čini zanimljivima za uzgoj.

Gledali su Ćosići unaprijed i odlučili se na podizanje nasada, iako o ovoj egzotičnoj biljci kod nas nisu mogli mnogo doznati. Učili su iz strane literature.
I o poljoprivredi uopće. Jer se njome prije nisu bavili. Pa tako bajkerica u duši, sa zemljom u srcu, motocikl često zamijeni kosilicom, a cestu radom na plantaži. I sad već Tanja vidi prve rezultate. I ne sumnja u odabir. Vidi budućnost u uzgoju slatko-kiselkastih plodova.

Iako za kilogram kamčatke treba izdvojiti i više od 100 kuna, problema s prodajom zasad nema. No kad ova plantaža dosegne puni rod, bit će i do 7 tona na godinu. Dotad treba pripremiti tržište. I osigurati preradu ovoga osjetljivog voća. U prirodno cijeđene sokove, džemove, likere i ostale proizvode. Zato se u Podravskim Podgajcima planira otvoriti i kušaonica.

Da pokušaju s kamčatskom borovnicom, savjetuju uzgajivači, osobito mladima. Jer se na malenom zemljištu mogu postići zadovoljavajući prinosi bez mnogo rada. No da bi biljka mogla rasti i razvijati se, nužno je osigurati vodu. Ćosići su sustav sami izgradili. Prema načelu 'kap po kap'. Jer to je najbolje za prilagodbu ove biljke na slavonske klimatske uvjete.

U Japanu se ova borovnica sadila i kao svojevrsno mirovinsko osiguranje. Budući da postiže vrlo visoku cijenu na tržištu, može osigurati dodatni izvor prihoda. Ali može biti i unosan posao, osobito ako se uzme u obzir da je već sada vrlo tražen proizvod na europskom i svjetskom tržištu.

Vijesti HRT-a pratite na svojim pametnim telefonima i tabletima putem aplikacija za iOS i Android. Pratite nas i na društvenim mrežama Facebook, Twitter, Instagram, TikTok i YouTube!