Mađarska ukida limit na cijene hrane

25.06.2024.

14:33

Autor: A.D./HRT/Hina

Mađarska ukida limit na cijene hrane
Mađarska ukida limit na cijene hrane
Foto: Ilustracija / Shutterstock

Mađarska će početkom srpnja ukinuti ograničenje cijena skupine osnovnih prehrambenih proizvoda u velikim maloprodajnim lancima budući da je njihov rast zamjetno oslabio, priopćilo je u utorak ministarstvo gospodarstva.

Vlada je ograničila cijene hrane koje su u lipnju prošle godine bile poskočile za 29,3 posto u odnosu na isti mjesec 2022. godine, najviše u EU.


Maloprodajni lanci s godišnjim prometom većim od milijardu forinti (2,72 milijuna dolara) bili su obavezni nuditi kupcima tjedne popuste na 20 prehrambenih artikala, uključujući meso peradi, mlijeko, sir i kruh, i to u visini najmanje 15 posto u odnosu na najnižu cijenu u prethodnih 30 dana.


U proteklim mjesecima poskupljenje hrane svedeno je na oko jedan posto, a u svibnju cijene su pale u odnosu na prethodni mjesec, napominje ministarstvo u priopćenju.


Od 1. srpnja


Vlada će zato od 1. srpnja ukinuti ograničenja, dodaju.


Zahvaljujući zauzdavanju inflacije realne plaće u Mađarskoj rastu od rujna prošle godine, odnosno primanja obitelji vrijede više, kažu, dodajući da je mjera potaknula potrošnju.


Godišnja stopa inflacije mjerene HICP-om iznosila je u svibnju 3,9 posto, izračunao je Eurostat, a cijene hrane bile su niže za 2,3 posto nego u prošlogodišnjem svibnju i smanjene su peti mjesec zaredom.

Vijesti HRT-a pratite na svojim pametnim telefonima i tabletima putem aplikacija za iOS i Android. Pratite nas i na društvenim mrežama Facebook, Twitter, Instagram, TikTok i YouTube!