Na Wall Streetu su u utorak u nervoznom trgovanju vodeći indeksi blago pali, jer investitore brine protivljenje dijela republikanaca dogovoru o podizanju limita zaduživanja SAD-a, dok je tehnološki Nasdaq bio u plusu zahvaljujući uzletu cijene dionice Nvidie kojim je taj proizvođač čipova ušao u klub rijetkih kompanija s tržišnom kapitalizacijom iznad 1.000 milijardi dolara.
Dow Jones indeks spustio se u utorak 114 bodova ili 0,34 posto na 32.979 bodova, a S&P 500 indeks kliznuo je 0,11 posto na 4.200 bodova dok je Nasdaq indeks ojačao 0,21 posto, na 13.002 boda.
Unatoč padu, S&P 500 indeks i dalje je na najvišoj razini od kolovoza 2022. i otprilike 10 posto iznad razine s početka godine.
Tijekom prošlog vikenda postignut je dogovor američkog predsjednika Joe Bidena i čelnika američkog Kongresa Kevina McCarthyja o podizanju granice zaduživanja SAD-a s 31,4 bilijuna dolara do 1. siječnja 2025., čime je izbjegnut bankrot najvećeg svjetskog gospodarstva. Sada taj dogovor mora dobiti zeleno svjetlo u Kongresu, no neki republikanci protive se tome, pa se investitori pribojavaju da će biti problema s njegovim izglasavanjem.
McCarthy je u utorak izjavio da bi glasovanje o tom dogovoru trebalo "lako" proći među republikancima.
- Izglasavanje zakona o limitu zaduživanja neće ukloniti ostale pritiske koji su prisutni na tržištu, budući da Fedovo podizanje kamatnih stopa radi suzbijanja tvrdokorne inflacija nagriza gospodarstvo i korporativne zarade, pa je tako svega 20-ak kompanija zaslužno za ukupni rast S&P 500 od 10 posto od početka godine. Sve ostale dionice u tom indeksu nemaju neku posebnu izvedbu, a to sve više govori o aktualnom tržišnom okruženju nego izvedba šačice tehnoloških dionica, smatra Anthony Saglimbene, strateg pri Ameriprise Financial.
Za dobru izvedbu tehnološkog sektora zaslužna je dionica Nvidie, koja je skočila u utorak 3 posto, zahvaljuju jačanju potražnje za čipovima za umjetnu inteligenciju koji su nužni za pogon ChatGPT-a i ostalih takvih aplikacija.
Na početku trgovanja u utorak ta je kompanija dosegnula rekordnih 1.000 milijardu dolara tržišne valuacije, najviše ikad, potaknuvši rast cijelog tehnološkog sektora za 0,7 posto. Do kraja trgovanja njezina se vrijednost usidrila na 990 milijardi dolara.
U međuvremenu, najnoviji makroekonomski pokazatelji govore o porastu povjerenja potrošača u svibnju za više od očekivanog, što bi moglo ojačati špekulacije da će Fed u lipnju dignuti kamatne stope i za više od očekivanih 0,25 postotnih bodova.
Trenutno trgovci procjenuju da šanse da će Fed na zasjedanju 13-14. lipnja pogići kamatne stope za četvrtinu postotnog boda iznose 62,4 posto, a nove smjernice dat će im u petak izvjeće američkog ministarstva rada o zaposlenosti u najvećem svjetskom gospodarstvu u svibnju.
Na europskim burzama najvažniji indeksi u utorak su oslabili, pri čemu je londonski Ftse indeks pao 1,38 posto, na 7.522 boda, frankfurtski DAX za 9,27 posto posto, na 15.908 bodova, a pariški CAC za 1,29 posto, na 7.209 bodova.
Azijske burze pale zbog sumnji u snažan oporavak Kine
Na azijskim burzama u srijedu su cijene dionica pale pod utjecajem slabe tvorničke aktivnosti u Kini, što je potaknulo sumnje u snažan oporavak tog drugog najvećeg svjetskog gospodarstva nakon pandemije, dok je tečaj dolara na putu najbolje mjesečne izvedbe od veljače.
MSCI indeks azijsko-pacifičkih dionica pao je u srijedu jedan posto, završivši svibanj s minusom od 2,4 posto, budući da su ishlapile nade investitora u snažan oporavak kineskog gospodarstva.
Najnoviji pokazatelj o tvorničkoj aktivnosti u Kini, PMI indeks spustio se s travanjskih 49,2 boda na 48,2 boda u svibnju, najnižu razinu u zadnjih pet mjeseci. Svako njegovo očitanje iznad 50 bodova ukazuje na kontrakciju.
Posljedično, i juan je pao na najnižu razinu prema dolaru u zadnjih šest mjseci od 7,109 juana za dolar, pa je tako od početka svibnja u minusu 2,6 posto, jer je sve više indikatora, od maloprodaje i rasta kredita do profita industrijskih kompanija ispod očekivanja, a u nekim slučajevima su zabilježili i pad.
- Postojale su zabrinutosti da bi kineski gospodarski povratak mogao biti toliko snažan da bi zakomplicirao borbu protiv inflacije središnjih banaka najbogatijih država. Nakon današnjeg podatka, takva očekivanja više nisu utemeljena, smatra
Carol Kong iz Commonwealth Bank of Australia.
Indeks burze u Hong Kongu bio je u minusu oko 6,45 sati od 2,25 posto, a burze u Šangaju za 0,74 posto.
Čak i cijene dionica na japanskoj burzi - azijskom tržišu s najboljom izvedbom, u srijedu su kliznule naniže, pa je tokijski Nikke oslabio 1,6 posto na 30.888 bodova. Ipak, od početka mjeseca u plusu je oko 7,5 posto.
- Inflacija izazvana strukturnim nedostatkom radne snage tjera japanske tvrtke da temeljito preispitaju svoje strategije određivanja cijena, a postoje jasni znakovi da su promjene na putu. Ako uspiju postići dvoznamenkaste povrate na kapital, mogle bi dosegnuti najveće tržišne kapitalizacije od 1989. Na temelju toga, podižemo ciljanu razinu za Nikkei do kraja godine na 32.500 bodova, kaže
Masashi Akutsu, strateg u Bank of America.
Najbolja mjesečna izvedba dolara od veljače
Na deviznim tržištima, dolarov indeks, koji mjeri izvedbu dolara prema šest ostalih najvažnijh svjetskih valuta ojačao je u srijedu ujutro blagih 0,17 posto u odnosu na dan ranije, dosegnuvši 104,3 bodova.
Nalazi se tako nadomak najviše razine u zadnja dva mjeseca od 104,42 boda koju je dosegnuo u petak, te je na putu dobitka od početka svibnja od 2,5 posto, što je njegova najbolja mjesečna izvedba od veljače.
Pritom je prema jenu stagnirao na 139,8 jena, zadržavši dobitke prema japanskoj valuti od 2,5 posto od početka mjeseca.
Tečaj eura jutros iznosi 1,07 dolara, čime je europska valuta u minusu 2,8 posto prema dolaru od početka mjeseca.
Na tržištu nafte u Londonu jutros je cijena barela nafte marke Brent oslabila 0,26 posto, na 73,35 dolara, a na američkom tržištu cijena barela WTI nafte za 0,3 posto, na 69,25 dolara. Od početka mjeseca cijena Brent nafte pala je 7,7 posto.
Europski burzovni indeksli blizu najnižih razina u dva mjeseca
Na europskim burzama u srijedu prijepodne najvažniji indeksi kliznuli su nadomak najnižih razina u zadnja dva mjeseca, dok investitori s oprezom čekaju na izglasavanje zakona u Kongresu vezanog uz podizanje granice zaduživanja SAD-a uoči krajnjeg roka, 5. lipnja.
Paneuropski Stoxx 600 indeks oko 9,40 sati bio je u minusu 0,57 posto, na 454 boda, spustivši se na najnižu razinu u gotovo dva mjeseca. Pritom su najviše u minusu cijene dionica automobilskih proizvođača, u prosjeku za 1,3 posto, te industrije, za 1,2 posto.
Istodobno, londonski Ftse indeks spustio se 0,61 posto, na 7.475 bodova, frankfurtski DAX za 0,66 posto, na 15.803 boda, a pariški CAC 0,7 posto, na 7.159 bodova.
Svi europski burzovni indeksi na putu su gubitaka u svibnju, a pritom su najviše pogođeni londonski i pariški burzovni indeks.