Oštar pad prihoda Tesle u prvom tromjesečju

23.04.2025.

15:15

Autor: B. A./HRT/Hina

Tesli je teret i politički angažman Elona Muska
Tesli je teret i politički angažman Elona Muska
Foto: Aly Song / REUTERS

Američki proizvođač električnih automobila Tesla izvijestio je o oštrom padu prihoda u prvom tromjesečju, uz smanjenu prodaju u uvjetima oštre cjenovne konkurencije i eskalacije američko-kineskog trgovinskog rata.

U razdoblju od siječnja do ožujka Teslin ukupni prihod iznosio je 19,335 milijardi dolara i bio je manji za devet posto nego u istom prošlogodišnjem razdoblju, pokazalo je izvješće objavljeno u utorak.


Ukupni prihod u poslovanju s automobilima potonuo je za čak 20 posto, na 14 milijardi dolara. 


Prilagođena dobit prije kamata, poreza, deprecijacije i amortizacije (EBITDA) smanjena je za 17 posto, na 2,8 milijardi dolara.


Neto dobit gotovo se istopila i iznosila je samo 409 milijuna dolara. U istom prošlogodišnjem razdoblju iznosila je 1,4 milijarde dolara.  


Početkom travnja kompanija je objavila da je kupcima u prva tri ovogodišnja mjeseca isporučila 336.681 vozilo, za 13 posto manje nego u istom prošlogodišnjem razdoblju.


Rezultat je najlošiji od drugog tromjesečja 2022. godine kada su ih prodali nešto više od 250 tisuća. 


Tesla je lani s prodanih 1,79 električnih vozila tek za dlaku nadmašio kineskog diva BYD. Prihodom su pak zaostali za BYD-om za otprilike 100 milijuna dolara. 


Američka kompanija već dugo nije 'osvježila' ponudu, a u Kini pokušavala je cijenama konkurirati domaćim proizvođačima. Teret joj je i politički angažman izvršnog direktora Elona Muska. Brojni su Teslini saloni vandalizirani i u SAD-u i u Europi.


Probleme im zadaju i američke carine Kini i kineski odgovor.


U takvim je uvjetima Tesla obustavio nabavu nekih dijelova u Kini i više ne prima narudžbe kineskih kupaca za Model S i Model X. 


U prvoj polovini godine uprava namjerava pustiti u prodaju jeftiniji model automobila koji će proizvoditi na temelju dosadašnje tehnologije i u postojećim pogonima. Ranije su bili najavljivali proizvodnju potpuno novog modela prihvatljivije cijene.

Vijesti HRT-a pratite na svojim pametnim telefonima i tabletima putem aplikacija za iOS i Android. Pratite nas i na društvenim mrežama Facebook, Twitter, Instagram, TikTok i YouTube!