Marin Piletić, ministar rada, mirovinskog sustava, obitelji i socijalne politike rekao je u emisiji Intervju tjedna, urednice i voditeljice Jasmine Popović, kako je ministarstvo u pregovorima sa sindikatima te kako se mora povisiti minimalna plaća u Hrvatskoj. Prosječna plaća u mandatu aktualne vlade rasla je preko 52 posto, te da će ona nastaviti rasti.
- Želimo doprinijeti da minimalne plaće budu veće nego do sada. Mi smo u posljednjem usklađenju koristili stopu od 12 posto. No to se treba usuglasiti sa socijalnim partnerima, rekao je.
Dodaje kako minimalnu plaću prima sve manji broj zaposlenih u Hrvatskoj. Cilj je da se ovom povećanom minimalnom plaćom taj broj smanjuje, te da prosječna plaća i dalje raste.
On se suprotstavio tvrdnjama da inflacija pojede povećanje plaća i mirovina. Prosječna plaća i prosječna mirovina u mandatu ove vlade rasla je preko 50 posto, a kumulativna inflacija od 2016. je ispod 17 posto. Svakome tko zna osnove matematike jasno je da inflacija nije pojela prosječni porast plaća i mirovina u Hrvatskoj, kazao je.
- Želimo da se minimalna cijena rada poveća, naglasio je.
Isto tako, rekao je kako se želi da se rad nedjeljom plaća dvostruko više u odnosu na cijenu rada kroz ostale dane u tjednu, govori Piletić.
Dodaje kako se moraju podizati standardi svih zaposlenih u Hrvatskoj.
- Osim minimalnih plaća sve nas zanima porast plaća svih zaposlenih. Zato je Vlada i predstavila svoj paket izmjena poreznih zakona kojim želi olakšati i rasteretiti nameta koje imamo kroz sustav plaća, a jednako smanjiti udio plaćanja doprinosa za plaće do tisuću tristo eura, rekao je.
Piletić je rekao kako poreznim rasterećenjem, s prvim siječnjom, može se očekivati da će svima rasti plaće.
Poslodavci su svjesni da plaće treba dizati, a s druge se strane čuje da ljudi rade ispod minimalne plaće od 590 eura. I zarada nije dovoljna za preživljavanje.
- Poslodavci naglašavaju da s obzorom na pomanjkanje radne snage, oni ne mogu bez politike povećanja plaće, rekao je.
Dodaje kako je došlo do rekordnog usklađivanja mirovina, za milijun i 217 tisuća stanovnika. Nije zanemariv iznos od 50% povećanja prosječne plaće u Hrvatskoj. Posljednja prosječna medijalna plaća iznosi 991 euro, dodaje.
Vlada je kroz novi paket mjera donijela odredbu o limitiranju cijena, a ne fiksiranju. Kako kaže neke će cijene biti niže od gornje granice koju je Vlada predvidjela.
- Tržišno gospodarstvo mora doprinijeti da se inflacija nastoji smanjivati.
Porast mirovina
- Prosječna mirovina 2011. - 2016. rasla je 10 eura, a u mandatu ove Vlade 177 eura. Jasno je da realna kupovna moć nije porasla za 50 posto, ali još uvijek u odnosu na realnu kupovnu moć hvatamo postotke od 20 posto, poručio je Piletić.
Osvrćući se na pitanje o mogućnosti uvođenja 13. mirovine, ministar rada je najavio da neće biti riječi o 13. mirovini, nego o stalnom dodatku za sve umirovljenike.
Sad postoji šest dodataka, ali samo za dio umirovljenika koji ima niže mirovine. Rješenje će biti predloženo na temelju nekoliko evropskih modela i to će pravo biti unijeto kroz iduće izmjene Zakona o mirovinskom osiguranju.
Odnosit će se na sve umirovljenike, njih milijun dvjesto i sedam tisuća, no neće se raditi o punom iznosu mjesečne mirovine, zaključio je ministar Piletić.
Pogledajte više u videu: