Zbog koronakrize mnogima su prihodi znatno manji, sve više kućanstava ima probleme s podmirivanjem mjesečnih izdataka. Uz to, mnogi su i prije epidemije imali financijske probleme te dugove.
Zbog koronakrize mnogima su prihodi znatno manji, sve više kućanstava ima probleme s podmirivanjem mjesečnih izdataka. Uz to, mnogi su i prije epidemije imali financijske probleme te dugove.
Kako bi pomogli onima kojima je sada najteže, Udruga Padobran, Fina i Hrvatska udruga banaka pokrenule su pilot projekt savjetovanja građana s financijskim poteškoćama. Besplatno im se analiziraju prihodi, rashodi i imovina, te predlaže kako ponovno financijski ojačati.
U zagrebačkoj FINA-i u Vukovarskoj ulici odnedavno radi savjetovalište. Saša je došao u FINA-u doznati koliko duguje, a usput je zatražio i savjet od Udruge Padobran.
- To su stari dugovi koji se vuku i nikako od nikoga da dobijem rješenje što napraviti, kome se obratiti. Niti možeš dignuti kredit, niti pozajmicu, rekao je Saša Poljan.
Savjetnici iz Udruge Padobran kontaktirat će s njegovim vjerovnicima i pokušati postići dogovor.
- Može se napraviti s vjerovnicima sporazum o nekom iznosu koji mogu izdvojiti mjesečno, tako da vjerovnik povuče instrumente prisilne naplate i da se ljudima odblokiraju računi, govori Igor Škrgatić, Udruga za financijsku inkluziju.
S obzirom na prihode i rashode, može se dogovoriti obročna otplata, reprogramiranje obveza i otplata putem novog kredita, a za neke je izlaz jednostavni stečaj potrošača. Očekuje se da bi vjerovnici mogli biti zainteresirani za otpis dijela duga jer će im to biti porezna olakšica.
- Građanima, je potrebno dati sve informacije. Ono što smo primijetili u praksi, je da građani ne znaju kome se obratiti za pomoć, naglašava Vinka Ilak iz FINA-e.
Informaciju o tome kako do financijskog oporavka građani mogu dobiti i putem e-pošte ili telefona Udruge Padobran.
- Ovisno o razvoju epidemiološke situacije, planiramo savjetovanje proširiti na ostale veće gradove u Hrvatskoj. Dakle, kroz traženje individualnog rješenja, analizu prihoda i rashoda svakog građanina koji ima poteškoće, pokušava se pronaći neko rješenje, govori Ivan Hrvoje Maljković, Hrvatska udruga banaka.
U Hrvatskoj je 230 tisuća blokiranih građana. Neki od njih su s niskim prihodima ili ih uopće nemaju pa će se s dugovima teško moći obračunati.
HRT koristi kolačiće (eng. cookies) kako bi Vam pružio bolje korisničko iskustvo o čemu više možete pročitati OVDJE. Ako ne želite dopustiti da HRT na vaše računalo upisuje kolačiće, možete to spriječiti postavkama Vašega internetskog preglednika.