Kolaps u prodaji tovne junadi i teladi izazvao je duboku krizu u cijelom sektoru.
Zbog velikih poremećaja na tržištu tovne junadi i mesa, domaći su stočari na koljenima. Od resornog ministarstva traže 60 milijuna kuna pomoći, i to do kraja mjeseca. Nastavi li se kriza, bit će potrebne i druge mjere, upozoravaju u Hrvatskoj poljoprivrednoj komori.
Ovi simentalci odavno su trebali završiti na tržištu. Kolaps u prodaji tovne junadi i teladi izazvao je duboku krizu u cijelom sektoru.
- Definitivno poremećaj je krenuo s Bliskog Istoka, koncem lipnja, a zadnjih je mjesec dana kulminiralo, objašnjava Toni Rajič, Odbor za tovno govedarstvo HPK.
Sol na ranu stočarima su interventni otkupi u susjednoj BiH, Srbiji, ali i drugim zemljama. I to Unije, poput Češke i Poljske, koje kriza na tržištu govedine itekako trese. Domaći tovljači ostali su bez glavnih tržišta - u prvom redu Libanona, a bez državne pomoći, tvrde, neće opstati. Do kraja godine očekuju 60 milijuna kuna potpore. Nastavi li se kriza i dulje od toga.
- U tom obuhvatu bi se našlo otprilike 12 tisuća i 200 gospodarstava. To je nužno potrebno kako bi se premostila ova situacija, kaže Mladen Jakopović, predsjednik HPK.
Lani smo uzgojili oko 127 tisuća grla. Tolika je otprilike i ovogodišnja proizvodnja, kažu ovi stočari.
- Opet se sve svodi na istu priču. Kada bi naša prerađivačka industrija to kupila, ona može sve plasirati na domaće tržište i mi ne bi onda ovisili o ovakvim poremećajima, smatra Miško Šklempe, Odbor za sustav krava - tele HPK.
Nažalost, ovisimo. Uvoz jeftine junetine i govedine dvostruko je veći od izvoza. A on je lani bio vrijedan oko 80 milijuna eura, i to mesa prvorazredne kakvoće. Potencijal je golem, kažu tovljači, no država ga mora poticati. Primjerice, po uzoru na bliske nam stočarske zemlje poput Austrije.
Vijesti HRT-a pratite na svojim pametnim telefonima i tabletima putem aplikacija za iOS i Android. Pratite nas i na društvenim mrežama Facebook, Twitter, Instagram, TikTok i YouTube!