Resorni ministar Ante Šušnjar o poskupljenju goriva
O Vladinu paketu mjera i izazovima za građanstvo i gospodarstvo govorio je ministar gospodarstva Ante Šušnjar. Istaknuo je da su mjere u vrijednosti od 450 milijuna eura promišljene i usmjerene na zaštitu građana i gospodarstva od rasta cijena energenata. Također je pozvao na racionalnu kupnju kako bi se spriječili poremećaji u opskrbi.
Ministar gospodarstva Ante Šušnjar, paket mjera za ublažavanje cjenovnog pritiska u iznosu od 450 milijuna eura nazvao je promišljenim i odmjerenim potezom te je istaknuo da su mjere donesene vrlo brzo kako bi prevenirale energetske šokove.
Upitan o tome mogu li mjere biti veće ili opsežnije, ministar je objasnio da bi dodatne intervencije, osobito u području naftnih derivata, mogle ugroziti sigurnost opskrbe.
- Ako bismo bili značajno jeftiniji od našeg okruženja, što smo imali proteklih dana, mogli bismo svjedočiti povećanoj potražnji na pumpnim stanicama. Sinoć su neki distributeri zabilježili rekorde u milijunima litara prodaje, pojasnio je Šušnjar.
Naglasio je da sigurnost opskrbe ostaje prioritet, ali da je jednako važno da energenti i derivati budu priuštivi i za građane i za gospodarstvo, kako bi se spriječila dodatna poskupljenja i rast inflacije.
- Vodili smo računa o svim aspektima prilikom formiranja cijena. Cilj nam je osigurati stabilnost, ali i priuštivost energenata za sve korisnike, kazao je.
Šušnjar: Trošarine pod kontrolom, mali distributeri dobili podršku
Objasnio je kako Hrvatska trenutačno intervenira u trošarine i PDV na gorivo.
- Već smo intervenirali i u premije energetskih subjekata i u trošarine, i to u ovom ciklusu puno više nego u same premije. Bilo da se nešto zove trošarina ili PDV, riječ je o prihodu države od kojeg se odričemo kako bismo građanima i gospodarstvu olakšali troškove goriva, rekao je.
Pojasnio je da će zbog smanjenja trošarina proračun na godišnjoj razini imati manjak prihoda od 200 do 300 milijuna eura.
- Što se tiče Eurodiesela, sada smo na minimumu europske trošarine, pojašnjava. Ako cijene energenata na svjetskom tržištu nastave rasti, spremni smo reagirati dodatnom intervencijom, dodao je.
Apelirao je na građane da ne stvaraju nepotrebne zalihe goriva, jer takvo ponašanje može poremetiti opskrbu.
- Pumpne stanice su opskrbljene, a cijene energenata na svjetskim burzama bilježe pad od 10 do 13 posto. Očekujemo smirivanje tržišta, pa nema razloga za iracionalne kupovine, naglasio je.
Kada je riječ o malim distributerima, ministar je priznao poteškoće u njihovom poslovanju, ali je istaknuo da Vlada poduzima mjere pomoći.
- Male distributere smo podržali moratorijem na kreditne obveze kod HAMAG-BICRO-a u trajanju od šest mjeseci, kako bi im se povećao cash flow i olakšalo prebrođivanje ovog razdoblja. Tim mjerama pružamo im dodatnu podršku, poručio je.
Ministar gospodarstva Ante Šušnjar
Foto: HTV / HRT
"Plavi dizel dostupan, rast cijena pod kontrolom"
Komentiravši nedostatak plavog dizela u Hrvatskoj i mogućnost rasta cijena energenata unatoč mjerama Vlade, naglasio je da, iako plavi dizel postoji samo na postajama INA-e, tržište nije ugroženo.
- Inine postaje uredno opskrbljuju svoje korisnike plavim dizelom, te proljetna sjetva po pitanju plavog dizela nije ugrožena, rekao je.
Ministar je podsjetio i na kompenzacijske mjere vrijedne 28 milijuna eura koje se odnose na poljoprivrednike i ribare. Pojasnio je da je plavi dizel beztrošarinska roba te da država subvencionira njegovu nabavu kako bi spriječila zloupotrebe.
- Sve Inine pumpne stanice dopunjuju zalihe plavog dizela više puta dnevno. Također pozivam i na solidarnost, ako jedan korisnik kupi previše, a drugi ništa, to nije dobro ni za koga, dodao je.
Na pitanje o mogućem rastu cijena određenih proizvoda, ministar je istaknuo da Vlada ima kapacitet reagirati.
- Nadam se da nećemo biti primorani koristiti dodatne mjere. Građani su vidjeli da Vlada pravovremeno reagira svaki put, objašnjava.
- Onima koji pokušavaju "loviti u mutnom" poručujem da se suzdrže od iracionalnog povećanja cijena. Potrošači imaju moć i to se pokazalo u zadnjih godinu i pol, zaključio je.
Vijesti HRT-a pratite na svojim pametnim telefonima i tabletima putem aplikacija za iOS i Android. Pratite nas i na društvenim mrežama Facebook, Twitter, Instagram, TikTok i YouTube!