Wall Street blago porastao, trgovanje oprezno

07.06.2023.

Zadnja izmjena 07:51

Autor: Hina/HRT/B.B.B.

Ilustracija, trgovanje dionicama

Ilustracija, trgovanje dionicama

Foto: Anikin Denis / Shutterstock

Na Wall Streetu su u utorak burzovni indeksi porasli, nadoknadivši gubitke od prethodnoga dana, no trgovalo se oprezno dok ulagači čekaju nove podatke o inflaciji i sjednicu čelnika Feda.

Dow Jones ojačao je 0,03 posto, na 33.573 boda, dok je S&P 500 porastao 0,24 posto, na 4.283 boda, a Nasdaq indeks 0,36 posto, na 13.276 bodova.

Jučerašnjim rastom indeksi su nadoknadili gubitke od prethodnoga dana, no trgovalo se oprezno jer nije bilo vijesti koje bi mogle jasnije usmjeriti tržište.

Ulagači ne žele riskirati dok ne vide nove vijesti o kretanju inflacije u SAD-u, koje bi mogle utjecati na odluke čelnika američke središnje banke na sjednici idućega tjedna.

Analitičari u anketi Reutersa procjenjuju da su potrošačke cijene u svibnju blago pale na mjesečnoj razini, no temeljna stopa inflacije vjerojatno će ostati povišena.

Kamatne stope


Ulagači se nadaju da bi to moglo navesti Fed na stanku u procesu podizanja kamatnih stopa.

Na tržištu novca trenutno se procjenjuje da postoji oko 80 posto izgleda da će čelnici američke središnje banke na sjednici idućega tjedna ostaviti kamate nepromijenjene.

No, kako inflacija ipak ne popušta dovoljno brzo, većina analitičara smatra da će Fed, nakon stanke u lipnju, u srpnju još jednom povećati kamate.

I na europskim su burzama cijene dionica jučer blago porasle. Londonski FTSE indeks ojačao je 0,37 posto, na 7.628 bodova, dok je frankfurtski DAX porastao 0,18 posto, na 15.992 boda, a pariški CAC 0,11 posto, na 7.209 bodova.

Azijski ulagači oprezni, pali kineski izvoz i uvoz


Na azijskim se burzama u srijedu trguje oprezno jer su ulagače zabrinuli podaci o znatnom padu kineskog izvoza i uvoza, što ukazuje na slabost kako domaće, tako i inozemne potražnje.

MSCI indeks azijsko-pacifičke regije, bez Japana, bio je oko 7,00 sati u plusu 0,3 posto.

Pritom je japanski Nikkei indeks pao 1,1 posto, dok su cijene dionica u Šangaju, Australiji, Južnoj Koreji i Hong Kongu porasle između 0,1 i 1,2 posto.

Na tržištima vlada oprez jer su ulagače zabrinuli podaci o znatnom padu kineskog izvoza i uvoza, što ukazuje na usporavanje rasta drugog po veličini svjetskog gospodarstva.

Izvoz je u svibnju pao 7,5 posto na godišnjoj razini, znatno više nego što su analitičari očekivali, što ukazuje na slabljenje inozemne potražnje.

Na slabost domaće potražnje ukazuje, pak, podatak da je uvoz pao 4,5 posto na godišnjoj razini, manje nego što se očekivalo.

Podršku tržištima pruža, pak, nada ulagača da će kineske vlasti uvesti nove poticajne mjere, s obzirom da se gospodarstvo ne oporavlja tako brzo kao što se očekivalo, nakon ukidanja restriktivnih covid mjera.

U fokusu ulagača je i podatak da je australsko gospodarstvo u prvom tromjesečju poraslo 2,3 posto na godišnjoj razini, najsporije u godinu i pol dana.

Posljedica je to povećanja kamata australske središnje banke na najviše razine u 11 godina jer na taj način monetarne vlasti nastoje suzbiti inflaciju.

Dolar blago ojačao, cijene nafte pale


A na valutnim je tržištima vrijednost dolara prema košarici valuta blago porasla.

Dolarov indeks, koji pokazuje vrijednost američke u odnosu na ostalih šest najvažnijih svjetskih valuta, kreće se jutros oko 104,05 bodova, dok je jučer u ovo doba iznosio 104 boda.

Pritom je tečaj dolara prema japanskoj valuti skliznuo s jučerašnjih 139,55 na 139,25 jena.

No, američka je valuta ojačala u odnosu na europsku, pa je cijena eura skliznula na 1,0695 dolara, dok je jučer u ovo doba iznosila 1,0720 dolara.

Cijene su nafte, pak, pale. Cijena barela na londonskom tržištu skliznula je jutros 0,64 posto, na 75,80 dolara, dok je na američkom tržištu barel pojeftinio 0,61 posto, na 71,30 dolara.

Europske burze blago pale


Na europskim su burzama u srijedu ujutro cijene dionica blago pale, što je ponajviše posljedica pritiska na rudarski sektor jer su zbog pada kineske vanjske trgovine pale cijene sirovina.

STOXX 600 indeks vodećih europskih dionica bio je u 9,30 sati u minusu 0,2 posto, nakon jučerašnjeg blagog rasta.

Jutros je londonski FTSE indeks oslabio 0,30 posto, na 7.605 bodova, dok je frankfurtski DAX skliznuo 0,05 posto, na 15.985 bodova, a pariški CAC 0,28 posto, na 7.188 bodova.

Najviše se jutros pale cijene dionica u rudarskom sektoru, u prosjeku za 0,7 posto, što je posljedica pada cijena sirovina, nakon podataka o padu izvoza i uvoza Kine, najvećeg svjetskog potrošača sirovina.

Vijesti HRT-a pratite na svojim pametnim telefonima i tabletima putem aplikacija za iOS i Android. Pratite nas i na društvenim mrežama Facebook, Twitter, Instagram, TikTok i YouTube!