Tajvan: Nema potrebe da jedna država kontrolira industriju čipova

15.02.2025.

07:24

Autor: V.G./Dnevnik/HRT

Tajvan tvrdi kako nema potrebe da jedna država kontrolira industriju čipova
Tajvan tvrdi kako nema potrebe da jedna država kontrolira industriju čipova
Foto: Ilustracija / Shutterstock

Nema potrebe da jedna država kontrolira industriju poluvodiča, koja je složena i zahtijeva podjelu rada, rekao je u subotu najviši tajvanski tehnološki dužnosnik nakon što je američki predsjednik Donald Trump kritizirao dominaciju čipova na otoku.

Trump je u četvrtak ponovio tvrdnje da je Tajvan preuzeo industriju i da se želi vratiti u Sjedinjene Države, rekavši da namjerava obnoviti američku proizvodnju čipova.

Wu Cheng-wen, čelnik tajvanskog Nacionalnog vijeća za znanost i tehnologiju, nije imenovao Trumpa u objavi na mreži Facebook, ali se osvrnuo na komentare tajvanskog predsjednika Lai Ching-tea u petak da će otok biti pouzdan partner u demokratskom opskrbnom lancu globalne industrije poluvodiča.

Wu je napisao da su Tajvan posljednjih godina često pitali kako je njegova industrija poluvodiča postala međunarodno priznato mjerilo.

- Kako smo to postigli? Očito, nismo to dobili bez razloga od drugih zemalja", rekao je, prepričavajući kako je vlada razvijala sektor od 1970-ih, uključujući pomoć pri osnivanju TSMC-a, sada najvećeg svjetskog ugovornog proizvođača čipova, 1987. godine.

- Ovo pokazuje da je Tajvan uložio pola stoljeća napornog rada kako bi postigao današnji uspjeh, a to sigurno nije nešto što je lako uzeto iz drugih zemalja.

Svaka zemlja ima vlastitu specijalnost za čipove, od Japana koji proizvodi kemikalije i opremu do Sjedinjenih Država, koje su "bez premca" u dizajnu i primjeni inovativnih sustava, rekao je Wu.

- Industrija poluvodiča vrlo je složena i zahtijeva preciznu specijalizaciju i podjelu rada. S obzirom na to da svaka zemlja ima svoje jedinstvene industrijske snage, nema potrebe da jedna nacija u potpunosti kontrolira ili monopolizira sve tehnologije na globalnoj razini, poručio je.

Tajvan je voljan biti kao baza za pomoć "prijateljskim demokratskim zemljama" u igranju odgovarajućih uloga u lancu opskrbe poluvodiča, rekao je Wu.

Vijesti HRT-a pratite na svojim pametnim telefonima i tabletima putem aplikacija za iOS i Android. Pratite nas i na društvenim mrežama Facebook, Twitter, Instagram, TikTok i YouTube!