Toljan: "Tijekom zime neće rasti cijena električne energije"
Objavljeno: 1. listopada 2019., prije više od godinu dana
Autor: Studio 4/IMS/HRT
PODIJELI
Ilustracija (foto: pixabay)
Foto: - / -
Toljan je pojasnio što sve utječe na konačnu cijenu električne energije - ona se sastoji od cijene energije i cijene mrežarine + nameti i porezi. Smatra da se o nametima može diskutirati.
Ususret zimskim danima svakako nas muči cijena električne energije ali i drugih energenata. Naime, cijene električne energije utječu na budžet hrvatskih kućanstava. Na konačnu cijenu utječe i PDV kojeg kupci plaćaju u sklopu konačne cijene struje. O kretanju cijena električne energije u Studiju 4 je govorio član Uprave CROPEX-a Ivica Toljan.
U uvodnom dijelu je pojasnio da je CROPEX - hrvatska burza električne energije, osnovano prije 5 godina sa zadatkom da organizira trgovanje električnom energijom na veliko.
Na pitanje što utječe na cijenu električne energije u Hrvatskoj, rekao je da na to utječu kretanje cijene plina na tržištu i temperatura. Smatra da cijena je koju sada plaćamo tržišna cijena, po njemu je prihvatljiva, obzirom na druge troškove.
Pojasnio je što sve utječe na konačnu cijenu električne energije - ona se sastoji od cijene energije i cijene mrežarine + nameti i porezi. Smatra da se o nametima može diskutirati. Dodao je da tijekom zime neće rasti cijena električne energije - ona je konstanta na koju ne utječu promjene na burzi.
Govoreći o tome gdje se može uštedjeti, smatra da opskrbljivači mogu sniziti svoju cijenu energije.
Toljan kaže da je hrvatski elektroenergetski sustav građen na tradiciji Francuske i Njemačke.
Pojasnio je pojam naknade za snošenje naslijeđenih troškova - do toga je došlo do zbog promjena uvjeta na tržištu. Naglasio je da ove zime, jedino ako bude velikih temperaturnih poremećaja, što utječe i na vjetroelektrane i na obnovljive izvore energije, to može malo definirati lošije poslovanje opskrbljivača, među kojima je i HEP Opskrba.
Na pitanje hoćemo li uvoziti električnu energiju, kaže da Hrvatska uvozi po tržišnim cijenama, mi nismo o nikome ovisni, a ako dođe do problema, može se pokriti sa svojom proizvodnjom koja će biti puno skuplja, što je normalan proces.
- Što se tiče same dostatnosti, proizvodni kapaciteti u Hrvatskoj su dostatni da Hrvatska može preživjeti, no to bi jako puno koštalo, kazao je.
Kazao je da je BiH jedina zemlja u Europi koja nema osnovanu burzu, zbog toga jako žali, pokušali su im pomoći da osnuju burzu, ali tamo se ne mogu dogovoriti.
Govorio je i o važnosti ulaganjima u infrastrukturu, kaže da je naša mreža naslijeđena, jako je kvalitetna, kao i u većini Europe. Dodaje da je naša oprema na vrlo visokoj razini, a planira se i restrukturiranje, revizija i obnova aparata.
HRT koristi kolačiće (eng. cookies) kako bi Vam pružio bolje korisničko iskustvo o čemu više možete pročitati OVDJE. Ako ne želite dopustiti da HRT na vaše računalo upisuje kolačiće, možete to spriječiti postavkama Vašega internetskog preglednika.