Obronci iznad Sibinja, općine samo desetak kilometara udaljene od Slavonskog Broda, idealni su za voćarstvo i vinogradarstvo. To je ondje tradicija, a da može biti i djelatnost za dopunu kućnog proračuna, dokazuju mladi koji na djedovini podižu i nove nasade.
Počela je rezidba u voćnjacima i vinogradima. Posao koji traži znalce i iskustvo.
- Znači bitno je povaditi ove iznutra i ne damo joj da ide previsoko, objašnjava Mirko Puškarić, Sibinj.
Kod Puškarića se gospodarstvo obnavlja. Obiteljski posao preuzimaju novi naraštaji.
- Sinovi su evo 99 posto, ja ih malo podupirem još. Stariji sam ne mogu, da oni neće ne znam šta bih, dodaje Mirko.
Vjerojatno bi ostavio da zaraste u šikaru kao što su učinili mnogi.
- Mladi odlaze van. Ali evo kod nas nije slučaj. Brat i ja smo tu, evo lagano nasljeđujemo, kaže Marko Puškarić, Sibinj.
Nedavno je Marko registrirao i vlastiti OPG.
- Evo baš sam prošle godine kupio jednu manju česticu kraj sebe. To je bilo zaraslo, sad to čistimo, krčimo pa planiramo do proljeća urediti i evo proširiti voćnjak polako, dodaje Marko.
Poljoprivreda mu je dopunska djelatnost kao i Tomislavu koji je uz šljivik i vinograd na brdu - mali nasad podignuo i uz kuću u selu.
- Bit će nešto i za prodati, sad više oko trešanja zato što su one već deset godina pa je bilo nešto više što se tiče proizvoda, kaže Tomislav Puškarić, Sibinj.
Za male poljoprivrednike općina priprema posebne potpore.
- Želimo ih jednostavno motivirati da otvore svoj OPG gdje će dobiti jednu naknadu, a s druge strane želimo ih motivirati da prave projekt i prijavljuju se na europske natječaje, ističe Josip Pavić, načelnik općine Sibinj.
I ostanu na djedovini.
- Pa tu sam rođen i ovo volim. Slavonija je možda mene izabrala, a ne ja Slavoniju, teško je to sad reći, navodi Marko.
- Samo treba čovjek raditi i kad radi može se lijepo živjeti i kod nas u Slavoniji, tvrdi Tomislav.
Ako imaš dom, posao i pristojnu plaću. Nažalost nisu svi te sreće pa je i sibinjska općina u deset godina izgubila više od tisuću stanovnika.