Međimurski vinari, zbog pandemije izazvane koronavirusom, zbrajaju štetu. Potrošnja vina, kao i prihodi sveli su se na nulu.
Međimurski vinari, zbog pandemije izazvane koronavirusom, zbrajaju štetu. Potrošnja vina, kao i prihodi sveli su se na nulu. Uložen novac im se ne vraća, a vinograde je potrebno pripremiti za sljedeću berbu. Boje se da će mnogi - propasti.
Zatvoreni ugostiteljski objekti i restorani, nedostatak kontakata i nemogućnost kretanja - sve je to srozalo potrošnju vina. Obitelji Kojter iz Svetog Urbana butelje stoje.
- Mi vinari smo u kritičnom stanju kao i ugostitelji, hotelijeri i cijeli turizam. Zakočeni smo, govori Anton Kojter, vinar.
Boris Novak trebao je tisuće butelja odvesti u Dalmaciju no "korona" mu je posao uništila.
- Desetak tisuća butelja mi je i dalje na zalihi, trebalo je biti prodano, ali ništa od toga, rekao je Novak.
Ni velike svibanjske vinarske manifestacije - Urbanovog ove godine u Međimurju neće biti.
- Sigurno otkazivanje jer sponzori nas ne mogu pratiti, ljudi nam neće moći doći, naglašava David Štampar, vinar.
Vinograd ne traži gospodara, nego slugu - ove ljude narednih tjedana čekaju intenzivni radovi i veliki troškovi. Sezonskih radnika sad ima, ali nema - novca.
- Kad je to sve bilo u Kini mislili smo - to je tamo negdje, neće to nas zadesiti, ali ovo je sad stvarnost i poljoprivrednici su u teškom položaju, naglašava Novak.
Zalažu se Međimurci da država subvencionira male vinare po uzoru na Austriju.
- Najmanje gospodarstvo dobije nepovratno 1000 eura mjesečno, veće do šest tisuća eura, a kamate i kredite plaća država, govori Kojter.
Vinari se boje da će ovu krizu preživjeti samo - najžilaviji.
HRT koristi kolačiće (eng. cookies) kako bi Vam pružio bolje korisničko iskustvo o čemu više možete pročitati OVDJE. Ako ne želite dopustiti da HRT na vaše računalo upisuje kolačiće, možete to spriječiti postavkama Vašega internetskog preglednika.