35. obljetnica osnivanja Antunovačke satnije u Domovinskom ratu

14.07.2026.

19:09

Autor: M.R./Dnevnik/HRT

Branitelji Antunovca 1991. ušli su u sustav Zbora narodne garde i branili su južni prilaz Osijeka
Branitelji Antunovca 1991. ušli su u sustav Zbora narodne garde i branili su južni prilaz Osijeka
Foto: HTV / HRT

Prije 35 godina osnovana je Antunovačka satnija, postrojba koja je u Domovinskom ratu imala iznimno važnu ulogu u obrani toga kraja. Branitelji Antunovca na današnji dan 1991. ušli su u sustav Zbora narodne garde i preuzeli jednu od ključnih zadaća u zaštiti južnog prilaza Osijeku. 

Kao maloljetni dragovoljac satniji se priključio i današnji ministar obrane Ivan Anušić.

- Počeci, posebno proljeće '91 godine, osobno naoružanje, pištolj tko je imao, ostali smo imali noževe i tamo smo stajali i bili spremni braniti selo. Sedmi mjesec nije ništa puno bolji bio, a tek deveti i deseti mjesec se zarobljava dio naoružanja, pada Lug i tako dalje. Tu se naoružavamo lakim naoružanjem, a onda poslije je manje-više sve poznato i jasno. Uglavnom je vrlo nezgodno bilo jer se nismo imali s čim braniti, ispričao je Anušić.

Izjava Ivana Anušića na obljetnici u Antunovcu

Vijesti HRT-a pratite na svojim pametnim telefonima i tabletima putem aplikacija za iOS i Android. Pratite nas i na društvenim mrežama Facebook, Twitter, Instagram, TikTok i YouTube!