Anušić: Obuka drugog naraštaja TVO počinje 18. svibnja, bit će 900 ročnika

08.05.2026.

12:18

Autor: I.Z./Dnevnik/HRT/Hina

Novi naraštaj ročnika u vojarne će ući 18. svibnja
Novi naraštaj ročnika u vojarne će ući 18. svibnja
Foto: Dnevnik / HRT

inistar obrane Ivan Anušić izjavio je u Đakovu kako obuka drugog naraštaja ročnika na temeljnom vojnom osposobljavanju (TVO) počinje 18. svibnja, a broj ročnika se povećava na 900, među kojima će biti 54 žene.

- Obuka prve generacije ročnika odlično je prošla, završetak obuke za prvi naraštaj je sutra. Drugi naraštaj bit će povećan s 800 na 900 ročnika. Od 800 ročnika iz prvog naraštaja interes za ostanak u Oružanim snagama iskazalo je njih 260. Velika je to stvar za popunjavanje Oružanih snaga i naše pričuve, rekao je Anušić koji je u Đakovu sudjelovao na akademiji u povodu Dana grada.

Izrazio je i zadovoljstvo malim brojem mladića koji se poziva na priziv savjesti.

- Držimo se na 2-3 posto onih koji su se pozvali na priziv savjesti što je odlično, izvan svih naših očekivanja koja su se kretala 40, 30 posto. Držimo se ispod 3 posto što je fenomenalno. Još uvijek je veliki broj onih koji nemaju obvezu temeljnog osposobljavanja i oni dolaze dragovoljno. U novom naraštaju bit će i 54 žene, kazao je ministar obrane.

Komentirao je i povratak Hrvatske vojske u Beli Manastir gdje se zbog toga ide u uređenje vojarne. Kaže kako je trenutno završena projektna dokumentacija a kompleks očišćen, odnosno unutar njega srušeno je sve što je bilo planirano.

- Moja procjena je da ćemo do kraja godine potpisati ugovor s izvođačem radova i 2028. treba biti završna godina kada ćemo imati vojarnu u Belom Manastiru, s 500 do 600, a maksimalno 800 vojnika, rekao je Anušić.

Anušić je kao izaslanik predsjednika Vlade na svečanoj akademiji u povodu Dana grada rekao kako je Đakovo važno, tim više što je u njemu i sjedište Đakovačko-osječke nadbiskupije. Grad ima veliku potporu Vlade i Osječko-baranjske županije za projekte koji se provode.

- No, nije sve samo u projektima; ima nešto i u atmosferi, ljudima, idejama. Godine 2014., 2015., 2016. Slavonija kao da je živjela u jednoj depresiji, jednom defetizmu, čemu smo i sami pridonijeli, a dio ljudi u takvoj klimi otišao je raditi van. Najveći uspjeh danas je promjena percepcije o Slavoniji i ljudi se vraćaju. Vlada će i dalje stajati iza Slavonije i njezinih potreba, rekao je Anušić.

O realiziranim i planiranim projektima u Gradu Đakovu govorio je gradonačelnik Marin Mandarić, a punu podršku Županije još jednom je istaknula osječko-baranjska županica Nataša Tramišak.

Sedam pojedinaca i kolektiva za svoje zasluge u kulturnom, sportskom i društvenom životu grada primilo je gradska priznanja.

Anušić otkrio brojku koja je iznenadila: Stotine ročnika žele ostati u Hrvatskoj vojsci

Vijesti HRT-a pratite na svojim pametnim telefonima i tabletima putem aplikacija za iOS i Android. Pratite nas i na društvenim mrežama Facebook, Twitter, Instagram, TikTok i YouTube!