Proces nabave sustava protuzračne obrane (PZO) bit će jedna od tema najavljenog Vijeća za obranu, a u razmatranju su sustavi koji su se pokazali učinkovitima u Ukrajini, otkrio je u središnjem Dnevniku HRT-a ministar obrane Ivan Anušić.
29.03.2026.
19:48
Autor: B.B.B./HRT
Proces nabave sustava protuzračne obrane (PZO) bit će jedna od tema najavljenog Vijeća za obranu, a u razmatranju su sustavi koji su se pokazali učinkovitima u Ukrajini, otkrio je u središnjem Dnevniku HRT-a ministar obrane Ivan Anušić.
Ministar obrane Ivan Anušić boravi na Baltiku, strateški važnom dijelu NATO-a, gdje se susreo s pripadnicima 17. HRVCON-a.
- Sutra bi se trebao susresti s pripadnicima 6. HRVCON-a, koji broji 91 pripadnika, uključujući devet vojnikinja. Hrvatska vojska dio je multinacionalne borbene skupine u Litvi od 2017. godine, javio je u središnji Dnevnik HRT-a novinar Gordan Žvanović.
U razgovoru za HRT ministar je istaknuo važnost sudjelovanja Hrvatske vojske u misijama NATO-a.
- Dojmovi su odlični, naše cure i dečki su vrhunski pripremljeni i po tome se ne razlikuju od drugih kontingenata. Pripremljeni su u smislu znanja, fizičke spreme i opreme. Razgovarao sam s njima i jako su zadovoljni, rekao je.
Ovakve misije su, kako je istaknuo, od neprocjenjive važnosti za stjecanje iskustava.
- Članica smo NATO-a i zemlja koja je prošla pakao Domovinskog rata. Taj rat uspjeli smo dobiti, ali iskustva se stječu suradnjom s drugim državama i vojskama. Izmjenjujemo taktička rješenja za određene situacije, ne samo u vojnom nego i u političkom smislu. U Poljskoj smo sa SAD-om, Ujedinjenim Kraljevstvom i Rumunjskom, dodao je.
Ministar je naglasio kako očekuje porast broja profesionalnih vojnika nakon zadovoljavajućeg početka temeljnog vojnog osposobljavanja.
- Ako imate praktički odaziv od 100 posto, a jedan do dva posto priziva savjesti, uvjeren sam da će se velik broj mladića i djevojaka odlučiti za karijeru u OSRH, rekao je.
- Ministarstvo i Vlada RH radit će na tome da se uvjeti rada i funkcioniranja dodatno unaprijede, nastavio je.
Osvrnuo se i na proces nabave protuzračne obrane srednjeg dometa, koji je označio prioritetom. Podsjetimo, predsjednik Republike Zoran Milanović zabranio je suradnju s Izraelskim obrambenim snagama (IDF), čiji je sustav "Davidova praćka", prema pisanju hrvatskih medija, bio u razmatranju.
- Sustavi protuzračne obrane srednjeg dometa su prioritet. To će biti jedna od tema Vijeća za obranu. Razgovara se o nekoliko sustava koji su se pokazali učinkovitima u Ukrajini. Procjena OSRH, koja je gotova, bit će temelj odluke o smjeru u kojem ćemo ići, zaključio je Anušić.
Podsjetimo, Ukrajini su dosad isporučeni sustavi protuzračne obrane srednjeg dometa poput NASAMS-a i njemačkog IRIS-T SLM-a i francusko-talijanskog SAMP/T-a.
Vijesti HRT-a pratite na svojim pametnim telefonima i tabletima putem aplikacija za iOS i Android. Pratite nas i na društvenim mrežama Facebook, Twitter, Instagram, TikTok i YouTube!

Autorska prava - HRT © Hrvatska radiotelevizija.
Sva prava pridržana.
hrt.hr nije odgovoran za sadržaje eksternih izvora