Beroš na o koronavirusu na sjednici Vlade: Imamo povoljniju sliku od susjeda
Objavljeno: 30. rujna 2020., prije 188 dana
Autor: P.F./HRT
PODIJELI
-
Foto: - / -
Na dnevnom redu je, među ostalim, prijedlog odluke o pokretanju postupka za sklapanje Konvencije između Vlada RH i SAD-a o izbjegavanju dvostrukog oporezivanja.
Na 12. sjednici Vlade premijer Andrej Plenković osvrnuo se na aktualna zbivanja proteklih dana.
- Imali smo prvi sastanak Stručnog savjeta za obnovu grada Zagreba. Bilo je vrlo dobro, razmijenili smo mišljenja s brojnim stručnjacima kako da u sljedećim danima doradimo nacrt programa mjera koji bi Vlada trebala prihvatiti u idućih 30-ak dana sukladno sa Zakonom o obnovi koji je donesen u Saboru, rekao je Plenković.
Sinka sjednice:
"
Premijer je govorio i o jučerašnjem sjajnom događaju u "3. maju".
- Dovršena je novogradnja broda koji odlazi u Kanadu. To je potvrda mudre politike Vlade, kada smo se odlučili podržati 3. maj i dati jamstva po kojima je brodogradilište dobilo kredit HBOR-a. Prodajom broda vratit će kredit HBOR-u i time anulirati državno jamstvo. U 3. maju radi 800 ljudi, 250 kooperanata, simbol je Rijeke i Primorsko-goranske županije i zaista sam zadovoljan te zahvaljujem direktoru 3. maja te svim radnicama i radnicama. Ovo je signal da kada se dobro kontroliraju procesi u brodogradilištima, možemo isporučiti brod na vrijeme, bez dodatnih troškova i uz pametno angažirana jamstva Vlade. To je vrlo dobro i važno iskustvo koje smo imali u Rijeci, rekao je Plenković.
Osvrnuo se i na komemoraciju u Varivodama.
- Sudjelovao sam zajedno s potpredsjednikom Vlade Miloševićem gdje je prije 25 godina počinjen težak zločin protiv nevinih i nemoćnih ljudi. Kazao sam kako je to bilo djelo pojedinaca, a ne politika Vlade, države, a posebno ne politika prvog predsjednika Franje Tuđmana. Mislim da je važno da u ukupnoj politici pomirbe i nizu aktivnosti Vlade i parlamentarne većine nastavimo voditi računa na ovaj način o događajima iz bliske povijesti i graditi preduvjete za život dostojan 21. stoljeća upravo u dijelovima koji su bili opustošeni ratom, rekao je premijer.
Spomenuo je i Centar za poduzetništvo i nove tehnologije u Šibeniku.
- Projekt vrijedan 28 milijuna kuna financiran europskim sredstvima dobro se uklapa u razvoj Šibenika, rekao je. Spomenuo je digitalizaciju i IT industriju odnosno zanimanja budućnosti.
Govorio je i o posjetu Bakira Izetbegovića i Dragana Čovića.
- Poruka Vlade RH je da je na institucijama i strankama BiH da se dogovaraju o funkcioniranju institucija BiH i donošenju zakona, prije svega mislim na izborni. Naš je stav jasan, nije dobro da se prema postojećim propisima događa situacija u kojoj jedan konstitutivni narod bira drugom konstitutivnom narodu člana predsjedništva. Ta činjenica je za nas neprihvatljiva, ne doprinosi povjerenju i ne pridonosi dobrom funkcioniranju. To smo vrlo jasno istaknuli i na tome ćemo inzistirati. BiH je nama prijateljska i susjedna zemlja i nastojat ćemo rješavati sva otvorena pitanja, povećavati trgovinsku razmjenu i pomagati BiH na europskom i reformskom putu, rekao je Plenković.
Na kraju je spomenuo i virtualnu Opću skupštinu UN-a na kojoj je Vlada zastupala stajališta Hrvatske o svim globalnim temama.
● Zatim je ministar zdravstva Vili Beroš govorio o aktualnom stanju vezanom uz koronavirus.
- U svijetu se broj zaraženih približava 34 milijuna, a preminulo je 1.013.000. U 32. tjednu na 219. dan od pojave koronavirusa u Hrvatskoj zabilježeno je 213 novih slučajeva zaraze virusom Sars-Cov-2. Broj aktivnih slučajeva je 1256, a u bolnici je 288 pacijenata. Prosječna dob novozaraženih je 46,2 godine. U proteklih tjedan dana u bolnice je primljeno 177 pacijenata, a otpušteno 135. Među zdravstvenim djelatnicima u zdravstvenom sustavu 63 su aktivna slučaja, a 469 je u samoizolaciji, rekao je Beroš.
Dodao je da se kontinuirano provode aktivnosti za privremen raspored zdravstvenih radnika iz matičnih ustanova u zdravstvene ustanove u kojima za to postoji potreba kako bi se pacijentima osiguralo optimalno pružanje zdravstvene skrbi.
Na kraju je rekao da stopa potvrđenih slučajeva kontinuirano pada.
- Od 27. tjedna epidemije odnosno od 24. kolovoza stopa potvrđenih slučajeva od 47,6 pala je na 31,2 potvrđenih slučajeva na 100.000 stanovnika u 31. tjednu odnosno u razdoblju od 21. do 27. rujna. Udio pozitivnih osoba u ukupnom broju testiranja stabilno pada te je s 12,5% u 26. tjednu epidemiji pao na 3,7% u 31. tjednu epidemije. Pokazatelji vezani uz težinu kliničke slike pokazuju na povećanje prosječne dobi te broja slučajeva na respiratoru što korespondira s dosadašnjim saznanjima da se u osoba starije životne dobi češće razvija teži klinički oblik bolesti. Udio hospitaliziranih u ukupnom broju tjednih slučajeva u proteklom tjednu bilježi rast za 2%. Od ukupnog broja potvrđenih slučajeva njih 15,2% je hospitalizirano. Na respirator je prošlog tjedna stavljeno 16 osoba, što čini 1,3% od ukupnog broja potvrđenih slučajeva, rekao je Beroš.
Dodao je da Hrvatska ima povoljniju sliku po broju novozaraženih i aktivnih slučajeva od susjednih država, ali i dodao da je oprez i dalje potreban.
Božinović: U petak sastanak s ugostiteljima i glazbenicima
Potpredsjednik Vlade i ministar unutarnjih poslova Davor Božinović najavio je za petak sastanak Nacionalnog stožera civilne zaštite s predstavnicima ugostitelja i glazbene industrije, na kojem će razgovarati o daljnjim koracima u suzbijanju epidemije izazvane koronavirusom.
- U petak je planiran sastanak s predstavnicima ugostiteljske djelatnosti i glazbene industrije, kako bi se dogovorili daljnji koraci i mjere u borbi protiv koronavirusa u ta dva za hrvatsko gospodarstvo važna segmenta, rekao je.
Božinović je izvijestio da je proteklog tjedna obavljeno 19.678 nadzora, a inspektori su izdali 1179 upozorenja, što je blagi porast upozorenja u proteklih tjedan dana. Izdana su i dva prekršajna naloga zbog nepridržavanja fizičke distance na dva koncerta.
Od posljednje sjednice Vlade Stožer je donio deset novih odluka na prijedlog stožera civilne zaštite Zagrebačke, Virovitičko-podravske, Dubrovačko-neretvanske, Varaždinske, Brodsko-posavske i Zadarske županije te je produljeno trajanje mjera iz odluka o nužnim epidemiološkim mjerama za idućih 14 odnosno 30 dana.
Stožer je donio nove odluke na prijedlog stožera Krapinsko-zagorske i Bjelovarsko-bilogorske županije za područje Općine Đulovac te Vukovarsko-srijemske županije i Grada Vinkovaca, kojom su zabranjeni izlasci štićenika iz ustanova socijalne skrbi i zabranjen je posjet domovima za starije i nemoćne.
Zaposlenicima zdravstvenih ustanova, vrtića, škola i pružateljima socijalnih usluga preporučeno je da ne sudjeluju na organiziranim okupljanjima većeg broja osoba.
Ograničeno je radno vrijeme ugostiteljskih objekata do 21 sat za područje Općine Đulovac, a na svim okupljanjima obvezno je pridržavanje epidemioloških mjera, nošenje zaštitne maske i vođenje evidencije prisutnih.
Sportska natjecanja održavaju se bez prisutnosti gledatelja. Privremena zabrana prelaska preko graničnih prijelaza iz zemalja koje nisu članice EU-a produljena je do 15. listopada.
● Zatim je ministar pravosuđa i uprave Ivan Malenica govorio o Nacrtu prijedloga zakona o dopunama zakona o pravosudnoj suradnji u kaznenim stvarima s državama članicama Europske unije.
● Na dnevnom redu bio je i prijedlog odluke o pokretanju postupka za sklapanje Konvencije između Vlade Republike Hrvatske i Vlade Sjedinjenih Američkih Država o izbjegavanju dvostrukog oporezivanja i sprječavanju porezne utaje u odnosu na poreze na dohodak.
O toj temi govorio je ministar financija Zdravko Marić.
Osnovana Državna vatrogasna škola
Na temelju Zakona o vatrogastvu, Vlada je donijela uredbu o osnivanju Državne vatrogasne škole za potrebe obrazovanja u sustavu vatrogastva.
Zakonom o vatrogastvu određeno je isključivo pravo Državnoj vatrogasnoj školi za provođenje obrazovanja u sustavu vatrogastva, a u obrazloženju danas donesene uredbe navodi se da je prijašnji sustav obrazovanja, koji je omogućavao i drugim ustanovama da obrazuju vatrogasce, pokazao brojne nedostatke u vezi sa stjecanjem temeljnih i stručnih kompetencija.
Osnivanjem Državne vatrogasne škole omogućit će se jedinstveno planiranje i organiziranje rada, izrada standarda zanimanja, standarda kvalifikacija te izrada strukovnog kurikula za potrebe zapošljavanja na tržištu rada u vatrogastvu, koje je kao neprofitna djelatnost od posebnog interesa za Hrvatsku, a dobrovoljnom vatrogastvu osigurat će se ujednačeno osposobljavanje i vrednovanje rezultata, stoji u obrazloženju uredbe.
HRT koristi kolačiće (eng. cookies) kako bi Vam pružio bolje korisničko iskustvo o čemu više možete pročitati OVDJE. Ako ne želite dopustiti da HRT na vaše računalo upisuje kolačiće, možete to spriječiti postavkama Vašega internetskog preglednika.