Ilok: U udaru broda u most potonula barža s 1000 tona gnojiva

05.01.2024.

Zadnja izmjena 19:24

Autor: V.G./¸Vanessa Kupina/Dnevnik/HRT

Brod udario u most u Iloku
Brod udario u most u Iloku
Foto: HTV / HRT

U stup mosta na Dunavu između Iloka i Bačke Palanke noćas oko 1,55 sati udario je njemački teretni brod koji je prevozio teret u baržama, pri čemu je potonula barža s oko 1000 tona umjetnog gnojiva, potvrđeno je u petak iz Grada Iloka.

Brod udario u most u Iloku

Brod udario u most u Iloku

Foto: HTV / HRT

Njemački brod "Antonia", koji je vukao teglenicu s gnojivom, 40-ak minuta poslije ponoći udario je u noseći stup mosta između Bačke Palanke i Iloka na granici s Hrvatskom, a hrvatske granične vlasti zatvorile su zbog opreza taj prijelaz.

O incidentu su odmah obaviješteni mjerodavni u obje zemlje. Vukovarski lučki kapetan Ivan Barović kaže kako "treking i putanja broda pokazuju da je došlo do greške kod zapovjednika".

Nesreća se dogodila, prenose srbijanski mediji, nakon gašenja obaju brodskih motora zbog naleta na panjeve i raslinje. Inspekcija bi trebala utvrditi oštećenje na barži koja mora biti izvučena što prije. 

Građani Iloka zabrinuti su, no - tješi ih visok vodostaj kakav u zimskim mjesecima ne pamte.


Zbog potencijalne opasnosti za sigurno prometovanje vozila obustavljen je promet na graničnom prijelazu Ilok. Građanima je upućen poziv da koriste alternativne prijelaze između Hrvatske i Srbije.

-  Radi se o njemačkom brodu, na kojem je bilo šest članova posade, svi su zdravi i živi, rekla je Marina Budimir, gradonačelnica Iloka.

Brod i jedna barža su neoštećeni, dok je druga barža, na kojoj je bilo oko tisuću tona dušičnog gnojiva, potonula. Barža je potonula sat i pol nakon udara broda u stup mosta.

Plovilo je u nadležnosti vlasti Republike Srbije, koje provode očevid plovidbenog incidenta. Inspektori za vode pokrajinskog ministarstva za poljoprivredu, šumarstvo i vodoprivredu uzet će uzorke vode za analizu kako bi se utvrdio utjecaj tog incidenta na okoliš, navodi se u priopćenju srbijanskog ministarstva okoliša.

- Sve nadležne službe s hrvatske i srpske strane su na terenu. Mislim da je jako bitno da obje države situaciju shvate ozbiljno i da zajedničkim snagama pokušamo pomoći da se situacija što prije riješi. Važno je da izbjegnemo ekološku katastrofu. Vjerujem da još imamo vremena nešto učiniti da smanjimo njezine razmjere, rekla je Budimir.

- Vjerujem da je most stabilan, ali stručne službe moraju izaći na teren i utvrditi stabilnost, oštećenja se ne vide golim okom. Cestovni promet je zatvoren, ali promet rijekom se i dalje teče. Jasno je da ovaj most nedostaje kad god dođe do zatvaranja. Naša policija učinila je sve da se promet odvija nesmetano i da se ne stvara gužva, rekla je Budimir.

- Kad se sagledaju sve činjenice, znat ćemo što je uzrok nesreće, rekla je Budimir. 



Čeka se pregled donjeg dijela mosta


Granični prelaz Ilok prema Bačkoj Palanci zatvoren je za promet, ali je otvoren prijelaz Ilok 2. Otvorena su, dakle - još tri granična prelaza u Vukovarsko-Srijemskoj županiji prema srijemskom dijelu Vojvodine. Oni koji žele ići u bački dio morat će to učiniti preko Erduta.

Stručnjaci iz Hrvatske i Srbije danas su vizualno pregledali podnožje mosta. Prema viđenome iznad razine vode nema ozbiljnijih oštećenja. Pretpostavlja se da će se čekati i stručnjaci koji će morati zaroniti pod vodu i pregledati donji dio mosta koji je građen 1974. i bio je teško oštećen u Domovinskom ratu, javio je za središnji Dnevnik HTV-a Igor Rotim

Vijesti HRT-a pratite na svojim pametnim telefonima i tabletima putem aplikacija za iOS i Android. Pratite nas i na društvenim mrežama Facebook, Twitter, Instagram, TikTok i YouTube!