Ćorić odbacio sve optužbe: "Moj obraz nema cijenu"
Objavljeno: 10. studenog 2020., prije 142 dana
Autor: T.V./M.Š/B.A./HRT/Hina
PODIJELI
Foto: Patrik Macek/PIXSELL
Foto: - / PIXSELL
Ministar gospodarstva Tomislav Ćorić u saborskoj raspravi o oporbenoj Interpelaciji o radu Vlade vezano za projekt vjetroparka Krš - Pađene odbacio je sve optužbe.
Ministar gospodarstva Tomislav Ćorić u saborskoj raspravi u utorak o oporbenoj Interpelaciji o radu Vlade vezano za projekt vjetroparka Krš - Pađene odbacio je sve optužbe za pogodovanje investitorima i korupciju, poručivši da "njegov obraz nema cijenu".
Naglasio je kako odgovornost za taj projekt u razdoblju od listopada do prosinca 2013. ne može tražiti od Vlade premijera Andreja Plenkovića. Ministar Ćorić podsjetio je da su javno dostupni svi dokumenti HERE i Ministarstva kao i ugovori investitora i HROTE.
"
Interpelaciju kojom od Vlade traže da Saboru dostavi sve ugovore vezane uz vjetropark Krš-Pađene predložio je Domovinski pokret, a poduprlo ih je 20 oporbenih zastupnika.
Sve navode iz Interpelacije ministar gospodarstva i održivog razvoja Tomislav Ćorić je odbacio poručivši da je pozicija Vlade premijera Andreja Plenkovića vrlo jasna. Vlada nije učinila ništa nezakonito niti je investitora dovela u bolji položaj, a to ćemo i dokazati, rekao je ranije popodne ministar Ćorić. Dodao je kako je 'jasno iz dokumentacije da su ključne odluke u ovom projektu i nizu drugih donesene krajem 2013. godine, za vrijeme Vlade Zorana Milanovića.
U večerašnjoj saborskoj raspravi ministar Ćorić je rekao da zastupnica Domovinskog pokreta Karolina Vidović Krišto stalno manipulira da netko nešto skriva. Ponovno je naglasio kako Vlada s produljenjem ugovora 2018. nema ništa te da o tome odlučuje regulatorna agencija. Isto tako Ćorić je manipulacijom ocijenio tvrdnje da je građanima otuđeno 2 milijarde kuna, dodavši kako se ugovori moraju poštovati.
U vezi s poništenjem rješenja bivšeg ministra energetike i zaštite okoliša Slavena Dobrovića iz 2017. rekao je da je to učinjeno nakon višestrukih konzultacija s Državnim odvjetništvom RH.
Stjepo Bartulica (Domovinski pokret) rekao je kako interpelacija nije napad na Vladu i ni na koga osobno, već je problem što se jamči previsoka cijena na predugi rok i Vlada ne može osigurati takav povlašteni položaj jednom investitoru.
- Vlada bira dobitnike i gubitnike preko naših leđa i pogodovanje je oblik korupcije, rekao je Bartulica poručivši kako će se boriti protiv toga da jedni budu jednakiji od drugih.
Miro Bulj (Most) Ćorića je nazvao 'ministrom ugroze okoliša', ustvrdivši da je napravio ogromnu štetu Hrvatskoj, tešku 2 milijarde kuna pogodovanjem investitorima u projekt vjetroparka Krš-Pađene. Pozvao ga je da podnese ostavku.
Nevezano na temu upitao je zašto se nije moglo naći novac za subvenciju kupnje potrebnog dodatnog prijamnika, da nakon promjene signala ljudi mogu gledati tv program. Ustvrdio je da loša politika potiče na iseljavanje najproduktivnijeg dijela stanovništva. Zbog višekratnog ignoriranja upozorenja predsjedavajućeg potpredsjednika Sabora Željka Reinera da ne govori dok nije dobio riječ Bulj je dobio nekoliko opomena te na kraju i mjeru udaljenja sa sjednice.
Arsen Bauk (SDP) najavio je da će podržati prijedlog zaključka, rekavši kako je zahtjev za interpelacijom o radu Vlade u vezi s projektom vjetroparka Krš- Pađene vjerojatno motiviran činjenicom da je državna tajnica Josipa Rimac završila u pritvoru.
Hrvoje Zekanović (Hrvatski suverenisti) ustvrdio je da hrvatski građani plaćaju poticaje za proizvodnju električne energije iz vjetroelektrana dvostruko skuplje nego neke druge članice EU, a da je njihov ekološki aspekt upitan.
Sandra Benčić (Zeleno-lijeva koalicija) podsjetila je ministra Ćorića da je prema direktivi EU obavezna izrada studija utjecaja na okoliša, upitavši hoće li se znati koliko koštaju pogrešne odluke.
Dalija Orešković (SSIP) ustvrdila je kako je jedini koji manipulira ministar Ćorić i Vlada. Dodala je kako ih poziva da ispune svoje obaveze prema saborskim zastupnicima da bi se konačno znalo je li bilo pogodovanja investitoru i da se to konačno raščisti.
Davor Dretar (Domovinski pokret) istaknuo je kako je interpelacija usmjerena protiv korupcije, a ne HDZ-a, dodavši da mu nije jasno zašto su to neki poistovjetili. Nije se složio s ocjenom predsjednika HDZ-ovog kluba saborskih zastupnika Brankom Bačićem da je rasprava o interpelaciji Vladi bizarna, poručivši - "dajmo korupciji z nogom vrit!".
Vidović-Krišto: Ugovor mora biti raskinut
Karolina Vidović-Krišto Vladu je optužila za korupciju.
- Nedvojbeno se može zaključiti da su prvotni ugovor te sve ostale pravne radnje bili svjesno pogodovanje investitoru i nanošenje štete hrvatskoj državi. Ovaj ugovor, jer je nastao na kriminalan način, mora biti raskinut. Svi u ovom nizu od nadležnog ministra HNS-ovog Vrdoljaka, ministra HDZ-ovog Ćorića, ministra HDZ-ovog Marića te šefova HERA-e, HROTE-a, HBOR-a do predsjednika Vlade Plenkovića moraju pred zakonom odgovarati, poručila je Vidović-Krišto.
Zatim je slijedila rasprava u kojoj je Krunoslav Katičić (HDZ) naglasio da se sve događalo 2013. godine.
- Tada ova Vlada nije donijela te odluke, te krucijalne odluke su donesene u vrijeme neke druge Vlade, poručio je.
Vidović-Krišto je ustvrdila da je Vlada odbijanjem rasprave o možebitnim protuzakonitostima u projektu vjetroparka Krš-Pađene potvrdila da se "karcinom korupcije toliko proširio da je više nepodnošljiv".
Odgovorio joj je HDZ-ov Branko Bačić rekavši da Vlada nije htjela biti teklič.
- Vama Vlada nije odbila interpelaciju jer nema što odbiti. Vama Vlada nije htjela biti teklič, nije željela biti dostavljač, kurir. Jer ovo što vi tražite ovom interpelacijom, temeljem zakona o pristupu informacijama, trebali ste zatražiti od HROTE-a, poručio je.
Pred saborske zastupnike stao je i ministar Ćorić koji je dao svoja objašnjenja.
- Netočan navod iz interpelacije je da su ugovori naknadno produženi, kao da je postojala obveza prilagodbe cijene definirana temeljom prethodno važećeg propisa. Sporni ugovori bili su sklopljeni za vrijeme mandata gospodina Milanovića, a ne sadašnje Vlade zbog čijeg se rada podnosi navedena interpelacija, odgovorio je ministar gospodarstva i održivog razvoja Tomislav Ćorić.
SDP-ova Arsena Bauka je zasmetalo što je, kako je rekao, jedino Zoran Milanović imenovan imenom i prezimenom iz tog razdoblja.
- Ostalo su institucije, HROTE, HERA, čak ni ime resornog ministra ne spominjete, ustvrdio je.
Oporbu je u vezi s vjetroelektranom Krš-Pađene zanimala i uloga Josipe Rimac.
- Zašto je državna tajnica Josipa Rimac u zatvoru i je li Josipa Rimac bila u Milanovićevoj Vladi 2013., zanimalo je Nikolu Grmoju iz Mosta.
- Sudski postupak koji će slijediti, vrlo će vjerojatno rasvijetliti njezinu krivnju ili nevinost u kontekstu svih događaja. Međutim, ideja da za ovaj projekt okrivite Vladu Andreja Plenkovića za činjenje ili nečinjenje u proteklim Vladama, to ne dolazi u obzir, rekao je ministar Ćorić.
Ministar financija Zdravko Marić objasnio je ulogu financijskih institucija.
- Sve navedeno, i uz HBOR i što je ministar Ćorić rekao, Vlada predlaže odbijanje interpelacije, hvala lijepa, poručio je Marić.
A svoje će saborski zastupnici reći sutra tijekom glasovanja o raspravljenim točkama u proteklih tjedan dana.
Zastupnici su raspravili i izvješće Mandatno-imunitetnog povjerenstva.
Ćorić: Riječ je o odlukama koje su donošene tijekom 2013.
Uoči početka rasprave ministar Ćorić dao je izjavu novinarima. Kaže da ova Vlada nije nikoga vezano uz projekt Krš-Pađene, pa tako ni stranog investitora, dovela u povlašteni položaj.
- Mi ćemo to u raspravi i dokazati, poručio je dodajući da je iz dokumentacije jasno da su ključne odluke u ovom projektu i nizu drugih donesene krajem 2013. godine.
- Nije točna teza da se preko noći mijenjala tarifa, nego da je od odluke Vlade 31. listopada 2013. do početka provedbe odluke o smanjenju tarife ukupno devet projekata vjetroelektrana ušlo u ovaj povoljniji oblik subvencioniranja, rekao je dodajući da nije bilo izmjene tarife prije Badnjaka.
- Riječ je o odlukama koje su donošene tijekom 2013. i narednih godina neke od njih, to ćemo jasno naznačiti, naglasio je Ćorić.
DP predložio interpelaciju
Pozivajući se na izračune stručnjaka koje su angažirali, iz DP-a tvrde da će hrvatski potrošači u 14 godina isplatiti 2,2 milijarde kuna više nego što bi prema zakonom predviđenoj cijeni trebali platiti. Kao razlog tolike cijene navode "besramno pogodovanje i korupciju u režiji HNS-a, SDP-a i HDZ-a".
Vlada je Saboru predložila da interpelaciju odbije, a resorni ministar Ćorić opetuje kako su sva rješenja koja je o tom projektu 2017. donosilo tadašnje Ministarstvo zaštite okoliša i energetike, koje je preuzeo, donesena nakon konzultacije s DORH-om, kao i da su ona pravomoćno potvrđena na sudu, u travnju 2019. godine.
- Sva postupanja Ministarstva bila su u skladu sa zakonom nakon višestrukih konzultacija s DORH-om, a to je dokazano na dvije sudske instance i to je nešto na čemu ćemo inzistirati u saborskoj raspravi, poručio je.
Projekt Krš-Pađene, koji je 2003. pokrenuo austrijski investitor, 2012. preuzelo je energetsko društvo C.E.M.P. d.o.o. Na realizaciji tog projekta radile su institucije i mjerodavna ministarstva u vrijeme više vlada.
HRT koristi kolačiće (eng. cookies) kako bi Vam pružio bolje korisničko iskustvo o čemu više možete pročitati OVDJE. Ako ne želite dopustiti da HRT na vaše računalo upisuje kolačiće, možete to spriječiti postavkama Vašega internetskog preglednika.