Ured europskog javnog tužitelja (EPPO) objavio je godišnje izvješće koje pokazuje da je tijekom 2023. pokrenuo 1371 istraga, s ukupnom procijenjenom štetom za proračun EU-a od 12,2 milijarde eura.
01.03.2024.
Zadnja izmjena 14:13
Autor: M.K./HRT/Hina
Ured europskog javnog tužitelja (EPPO) objavio je godišnje izvješće koje pokazuje da je tijekom 2023. pokrenuo 1371 istraga, s ukupnom procijenjenom štetom za proračun EU-a od 12,2 milijarde eura.
EPPO navodi da je ukupno aktivno 1927 istraga s procijenjenom štetom od 19,2 milijarde eura, od čega se njih 339 s ukupnom štetom od 11,5 milijardi eura povezuje s prijevarama povezanim s porezom na dodanu vrijednost. Ured ističe da ova vrsta prijevare često uključuje sofisticirane kriminalne organizacije i gotovo ju je nemoguće otkriti iz nacionalne perspektive.
Prema izvješću, EPPO je u 2023. zaprimio i obradio 4187 kaznenih prijava, što je 26 posto više nego godinu dana prije. Više od polovine zaprimljenih kaznenih prijava, njih 2494, podnijeli su građani što je povećanje od 29 posto u odnosu na 2022. godinu.
Tijekom 2023. EPPO je pokrenuo 1371 istragu, što je 58 posto više nego 2022., a ukupna šteta u tim istragama procjenjuje se na 12,2 milijarde eura. Ističu i da su tijekom prošle godine podignuli 139 optužnica, što je više od 50 posto više nego godinu dana prije.
Ured je priopćio i da je više od 200 istraga povezano s financiranjem u sklopu postpandemijskog plana oporavka NextGenerationEU s procijenjenom štetom od 1,8 milijardi eura, kao i da su izdani nalozi za zamrzavanje 1,5 milijardi eura, što je više od četiri puta nego 2022. godine.
U Hrvatskoj je, prema objavljenom izvješću, u tijeku sedam sudskih postupaka što ih je pokrenuo EPPO. U devet slučajeva optuženo je ukupno 18 osoba, a četiri slučaja EPPO je predao domaćim pravosudnim tijelima.
EPPO-ov ured u Hrvatskoj pokrenuo je ukupno 47 istraga u kojima je šteta procijenjena na gotovo 278 milijuna eura, a njih 36, s ukupnom štetom od 69 milijuna eura, pokrenuto je tijekom prošle godine. Od tog iznosa oko 29 milijuna eura odnosi se na poreznu prijevaru, dodaje se u izvješću.
Prema izvješću, u Hrvatskoj su aktivne tri istrage s prekograničnom dimenzijom, dok je tijekom prošle godine naložena zapljena 1,6 milijuna eura nezakonito stečene imovine. Zabilježena su i dva slučaja u kojima su prijave odbačene.
Vijesti HRT-a pratite na svojim pametnim telefonima i tabletima putem aplikacija za iOS i Android. Pratite nas i na društvenim mrežama Facebook, Twitter, Instagram, TikTok i YouTube!

Autorska prava - HRT © Hrvatska radiotelevizija.
Sva prava pridržana.
hrt.hr nije odgovoran za sadržaje eksternih izvora