Centralizirani sustav zapošljavanja u državnim službama

30.10.2024.

09:44

Autor: V.K./A sada Vlada/HR/HRT

Ministar pravosuđa, uprave i digitalne transformacije Damir Habijan izjavio je u emisiji Hrvatskog radija "A sada Vlada" da do 7. prosinca Hrvatski sabor mora potvrditi 10 novih sudaca Ustavnog suda.

- Veliki broj eminentnih stručnjaka se kandidirao i siguran sam da će novi sastav Ustavnog suda biti više nego dobar, naglasio je.

Smatra da u svijetu demokracije treba postojati konsenzus, a posebno po pitanju Ustavnog suda imajući u vidu njegovu funkciju. Na pitanje je li Ustavni sud potreban, Habijan je odgovario da je to pitanje bespredmetno te naglasio da je taj sud 4. stup vlasti.

- Ustavni sud nije sud već je on korektiv i ljudi koji tamo rade i djeluju imaju veliki značaj, istaknuo je Habijan.


Nedavno je glavna europska tužiteljica Laura Codruta Kovesi bila u Zagrebu te je pohvalila rad EPPO-a u Hrvatskoj i ocijenila ga je kako je među najboljima u EU, a pohvalila je i suradnju s Vladom i DORH-om, no jasno je poručila da ako do kraja godine ne dobije pristup svim potrebnim podacima i dokumentima da će se vratiti u Hrvatsku.

- Smatram da je suradnja s delegiranim europskim tužiteljem dobra. Ministarstvo pruža svu infrastrukturu, materijalna sredstva, ali i kadrove, naglasio je.

Što se tiče nadležnosti sudova, Habijan je rekao kako o tome odlučuje glavni državni odvjetnik i da je to rješenje koje postoji u 14 država članica.

- Samom uredbom o osnivanju EPPO-a nije konkretno određeno tko odlučuje i to je prepušteno izboru državama članicama, prema tome, sukob nadležnosti rješava glavni državni odvjetnik, rekao je.

Percepcija korupcije i dalje visoka


Percepcija korupcije i dalje je visoka. Na pitanje koliko je ona ukorijenjena u svim segmentima Habijan je kazao kako problem korupcije nije prisutan samo u Hrvatskoj 


- Ključno je pitanje percepcije. Ključno je pitanje odgovornosti sviju nas koji djelujemo u javnom prostoru na koji se način obraćamo javnosti jer s time kreiramo svijest i percepciju građana o stanju u državi, pravosuđu, ali i korupciji, istaknuo je.


Dodaje da ne bježi od toga da korupcije ima u Hrvatskoj i treba se dići razina svijesti o tome što je korupcija.

Centralizirani sustav zapošljavanja u državnim službama


Habijan je rekao da od ponedjeljka, 4. studenoga, počinje provođenje novog, centraliziranog sustava zapošljavanja u državnim službama koji će pridonijeti transparentnost procesa i smanjenju nepotizma i korupcije.


- To je dio reforme državnih službi, od zapošljavanja do sustava plaća. Svatko tko želi raditi u službi imat će svoj korisnički profil na aplikaciji gdje će se provesti testiranje kompetencija, ovisno o radnom mjestu za koje se prijavljujete. Kandidati će biti pod šifrom tako da se neće znati njihov identitet- Sprema se novi akcijski plan za razdoblje koje slijedi u kojem će se posvetiti veća pažnja edukaciji o tome što korupcija znači, ali isto tako i prevenciji iste, kazao je.

Nakon provedenih testiranja, dodao je Habijan, kandidati s najvećim brojem bodova bit će pozvani na intervju. 

- Riječ je o jednom vrlo transparentnom sustava ulaska u državnu službu, a u konačnici će pridonijeti smanjenju korupcije i nepotizma prilikom zapošljavanja, rekao je.

Veliki broj natječaja za zapošljavanje, preustroj unutar ministarstava


Veliki broj natječaja za zapošljavanje u mnogim su državnim tijelima već raspisani, ali, kaže ministar Habijan, razlog tomu nije izbjegavanje novih pravila koje dolaze sa centraliziranim sustavom.

Formiranjem nove Vlade došlo je do preustroja unutar ministarstava, shodne tome doneseni su novi pravilnici i sistematizacije tako da je došlo do potrebe da se raspiše natječaj za određena mjesta. Ovo nije ništa neobično", odgovorio je ministar.

Kada je riječ samo o Ministarstvu pravosuđa, uprave i digitalne transformacije, popunjenost iznosi između 65 i 70 posto. "Potrebe za novim kadrovima uvijek ima", poručio je Habijan.

Ministar pravosuđa, uprave i digitalne transformacije napomenuo je da će svako državno tijelo morati napraviti plan zapošljavanja i analizu potrebe za radnim mjestima za koje raspisuje natječaj. 

U Hrvatskoj je smanjen broj birača za 7.500 u dva tromjesečja. 

- Radi se o novini u Zakonu o izbornim jedinicama za zastupnike u Hrvatski sabor, a odnosi se na obvezu Vlade da dva puta godišnje izvijesti Hrvatski sabor o broju birača. Ministarstvo je Vladi predstavilo najnoviji podatak za 3. tromjesečje, a to se odnosi na izborne jedinice u kojima je obveza da broj birača mora biti u rangu minus/plus 5 posto. Najnoviji pokazatelj je kazao kako ni u jednoj od 10 izbornih jedinica nemamo odstupanje koje je veće od toga, istaknuo je Habijan.


Reguliranje umjetne inteligencije "top" tema u svijetu


Što se tiče umjetne inteligencije i reguliranje iste, Habijan smatra kako je to jedna od „top” tema u EU i svijetu.


- To je borba između etike i morala, ali i potrebe za time. Ključno je zaštititi sigurnost građana i njihovih podataka, rekao je.

Habijan se osvrnuo i na neriješene predmete na sudovima te je kazao da je taj broj u konstantnom padu.

- Prošle smo godine imali 433 tisuće neriješenih predmeta, a s jučerašnjim danom taj je broj pao na 413 tisuća. Broj riješenih predmeta se povećava, ali najveći je problem priljev novih predmeta na sudove koji je godišnje oko milijun i dvjesto tisuća, naglasio je.

Vijesti HRT-a pratite na svojim pametnim telefonima i tabletima putem aplikacija za iOS i Android. Pratite nas i na društvenim mrežama Facebook, Twitter, Instagram, TikTok i YouTube!