Ustavni sud jučer je ukinuo izmjene i dopune Zakona o najmu stanova donesene prije dvije godine.
Ustavni sud jučer je ukinuo izmjene i dopune Zakona o najmu stanova donesene prije dvije godine. Prema njima, zaštićeni najmoprimci bi nakon 1. rujna 2023. morali plaćati ekonomsku umjesto zaštićene najamnine ili otkupiti stan u kojem žive po cijeni koju odredi vlasnik ili napustiti stanove u kojima neki žive i desetljećima. Cijela je priča sada vraćena na početak.
• Zakon o najmu stanova pred Ustavnim sudom
• "Vlasništvo i posjed" Milanoviću: Zauzimanje za jednu stranu nije razborita politika
Zaštićeni najmoprimac
Aleksandar Lukić pokazao je HRT-ovoj ekipi zgradu u širem središtu Splita u kojoj se rodio prije 75 godina. Kaže da su se ondje rodila i njegova djeca. No pozitivna odluka Ustavnog suda ne čini ga potpuno sretnim jer problem nije riješen.
- Mislim da bi najadekvatniije bilo da nam se ponudi otkup tih stanova pod uvjetima pod kojima su i ostali građani Hrvatske otkupili ove stanove. Radovao bih se kad bi država bila ta koja bi se sjetila bivših vlasnika i obeštetila ih na pravični tržišni način, kaže Lukić.
S dvije godine starim izmjenama Zakona o najmu stanova, na najmoprimce je pao prevelik teret, zaključio je Ustavni sud. No sad se izvorni vlasnici stanova osjećaju prevarenima.
Nina Berović, izvorna vlasnica i predstavnica udruge "Proljeće", rekla je da "izvorni vlasnici, na temelju odluka Vrhovnog suda, imaju pravo na naknadu štete zbog razlike između zaštićene najamnine koja je zbilja sramotna i tržišne najamnine koju bi mi dobili za svoj stan".
- Mi od države možemo tražiti naknadu i to ćemo sigurno učiniti. Imamo pravo i to nam je rekao sud u Strasbourgu da imamo.
Premijer
Andrej Plenković kazao je da će se, bude li trebalo, revidirati zakon. Ni on ni mjerodavno ministarstvo još ne najavljuju ništa konkretno.
- Mi ćemo sad, kad se ta odluka Ustavnog suda objavi, to temeljito proučiti i vidjeti kako da idemo dalje sa tim Zakonom, a sukladno tome i da gledamo posljedice presude Statileo pred Europskim sudom za ljudska prava.
Ministarstvo prostornog uređenja, graditeljstva i državne imovine objavilo je priopćenje:
"Rješavanje ovog pitanja izuzetno je važno, ne samo zbog statusa samih zaštićenih najmoprimaca i vlasnika tih stanova već i zbog obvezujuće presude Europskog suda za ljudska prava iz 2014. godine, čiji su zaključci ujedno bili i povod za uvođenje zakonskih izmjena".
Ipak zadovoljavajuće rješenje još nije nađeno. I najmoprimci i izvorni vlasnici stanova nastavljaju živjeti u neizvjesnosti.
Vijesti HRT-a pratite na svojim pametnim telefonima i tabletima putem aplikacija za iOS i Android. Pratite nas i na društvenim mrežama Facebook, Twitter, Instagram i YouTube!