Građani su danas birali 11. saziv Hrvatskoga sabora. Pravo glasa imalo je 3.773.000 birača, od toga u zemlji 3.511.000 te malo više od 222.000 registriranih birača u inozemstvu. U deset izbornih jedinica u zemlji bila su otvorena 6.544 biračka mjesta. Donosimo priču kako je protekao izborni dan.
Najavljivala se kiša i nevrijeme no u središnjoj Hrvatskoj osvanulo je sunčano jutro. Birališta su se punila.
- Ja otkad znam za sebe izlazim na izbore, građanska dužnost, to je nešto što nikad ne bih propustio, rekao je jedan građanin.
- Svaki izbori su iznimno važni za Hrvatsku jer vam daje taj jedan dan prilike da sami izaberete nešto po vašim preferencijama, po vašim željama, izjavio je drugi.
Sukobi predsjednika i premijera obilježili su kampanju i nastavili se i jutros, kad je svatko za sebe glasao i pozvao građane da iskoriste svoje demokratsko pravo.
- Da glasa za Hrvatsku u kojoj se poštuje Ustav, ustavni poredak, da Hrvatska ostane čvrsto integrirana u zapadni krug, u okviru Sjevernoatlantskog saveza, u okviru EU-a, da se razvija, da se gradi, kazao je Andrej Plenković, predsjednik HDZ-a.
Predsjednik mu je predbacio da ni jučer nije poštovao izbornu šutnju boraveći u Mostaru i koristeći državne resurse.
- Očekujem razgovore i dogovore sa svima onima koji žele Hrvatsku u kojoj se ne krade, ne pljačka, ne sluđuje ljude, ne dovodi na čelo Državnog odvjetništva na silu one koji ne poštuju ni prometne propise, istaknuo je predsjednik Republike Zoran Milanović.
Nakon glasovanja u obranu predsjednika HDZ-a i Vlade staje predsjednik Sabora.
- Nisam vidio da je agitirao za bilo što, nego je govorio o načelima. Za razliku od njega predsjednik Republike nastavlja kao što je činio od prve sekunde aktivno agitirati protiv jedne političke opcije, naglasio je predsjednik Sabora Gordan Jandroković.
Na biralištima, neki očekuju nešto, neki ništa.
- Uvijek je isto, nikad nije bolje. Znači loše je. I vi ste svjesni situacije u Hrvatskoj i svjesni ste lažnih obećanja, kazao je građanin.
- Jeste zadovoljni ovom vladom? Pa sigurno, penzija mi skočila 200 eura, rekao je drugi.
Opozicija je zadovoljna kampanjom, za neizlazak na biralište kažu nema izgovora, željno čekaju večer.
- Pozivam sve građane i građanke Hrvatske da danas iskoriste svoje pravo, ali i svoju dužnost da izađu na birališta jer ovo je njihov dan, danas odlučuju kakva će Hrvatska biti u sljedeće 4 godine, rekao je nakon glasovanja predsjednik SDP-a Peđa Grbin.
- Zapravo sam odlično spavala, kampanja je bilo naporna i naravno stresna. To je to, znaš da je to sad taj dan, nema se tu što više puno napraviti, rekla je Sandra Benčić Možemo!.
- Mislim da će biti dobro, atmosfera među ljudima je dobra. Brojat ćemo rezultate kad se birališta zatvore, zbrajati glasove i mislim da će suma u konačnici biti dobra što se tiče Domovinskog pokreta, naveo je predsjednik Domovinskog pokreta Ivan Penava.
- Ja bih volio da nakon ovih izbora dođe jedno vrijeme sunčanije, bolje Hrvatske, pravdenije Hrvatske. Nadam se da će građani birati one koji su se suprotstavljali korupciji, a ne one koji su generirali korupciju, istaknuo je potpredsjednik Mosta Nikola Grmoja.
- Bolje izaći na izbore nego onda kasnije prigovarati pa reći nešto ne valja. Ovako si imao svoju priliku, glasao si i što bude bit će, mišljenja je jedan građanin.
- Mislim da će biti još gore. A zašto? Zato jer samo obećavaju, a ništa ne naprave, smatra jedna građanka.
Velika je gužva nastala u centru Zagreba gdje su u Varšavskoj ulici gotovo sat vremena na glasanje čekali oni bez prebivališta u Zagrebu.
- Čekamo ima pola sata možda, rekao je građanin. Na pitanje je li očekivao toliku gužvu odgovorio je da nije.
- Ali mi je drago, neka se skupilo naroda, trebamo to riješiti, dodao je.
- Za koga god glasate ili mislite da su neki pokvareni, najgori su oni koji ne izlaze na izbore, smatra drugi građanin.
Više tisuća ljudi naišlo je na neočekivani problem jer nisu imali važeću osobnu iskaznicu, ali su imali takozvanu plavu potvrdu koja im je omogućavala glasanje. Budući da ih nije bilo na biračkim popisima tijekom dana morali su ishoditi potvrdu za glasovanje. Državno izborno povjerenstvo zatražilo je očitovanje Ministarstva unutarnjih poslova i Ministarstva pravosuđa i uprave.
- Otišao sam na biračko mjesto, rekli su mi da se može s putovnicom ako ste na popisu. Ali nisam na popisu jer nemam osobnu - sad sam tu evo vrlo brzo dobio potvrdu, ispričao je građanin.
Hrvatski državljani glasovali su i u inozemstvu u diplomatskim misijama i konzularnim uredima, a pripadnici HV-a u mirovnim operacijama i misijama - na posebnim biračkim mjestima te veleposlanstvima u Prištini, Budimpešti, Sofiji, Rimu i Ateni.
Vijesti HRT-a pratite na svojim pametnim telefonima i tabletima putem aplikacija za iOS i Android. Pratite nas i na društvenim mrežama Facebook, Twitter, Instagram, TikTok i YouTube!