Komemoracija za preminulog Vlatka Cvrtilu: Velik trag u hrvatskoj javnosti

09.04.2026.

16:25

Autor: P.F./Vijesti/HRT

Komemoracija za Vlatka Cvrtilu
Komemoracija za Vlatka Cvrtilu
Foto: HTV / HRT

Održana je komemoracija za iznenada preminulog profesora Vlatka Cvrtilu - koji je osim svog iznimnog znanstvenog doprinosa - ostavio velik trag u hrvatskoj javnosti kao stručnjak za nacionalnu sigurnost i geopolitiku. 

Vlatko Cvrtila bio je i savjetnik predsjednika Stjepana Mesića i predsjednice Kolinde Grabar-Kitarović, a šira javnost upoznala ga je putem brojnih medijskih nastupa, pa tako i na HRT-u. Od njega su se oprostili brojni kolege, studenti i javne osobe.

- Ono gdje je Vlatko ostavio najviše traga jesu ljudi, kolege, prijatelji, generacije i generacije studenata. Vlatko je imao jednu rijetku pedagošku vještinu a to je prepoznati koliko je potrebno pomoći nekome, a da on uspije sam, pri tom bez nametanja ili bilo kakvog preuzimanja zasluga. Zato je ta njegova vještina zapravo bila vrlina - vrlina životnog mentorstva, istaknula je prodekanica Fakultet političkih znanosti u Zagrebz prof. dr. sc. Marta Zorko.

- Jednostavnost kojom je on tumačio i najsloženija međunarodna pitanja i međunarodne odnose je zapravo plijenila i zato je bio omiljen. Hvala mu na svemu, kazao je ministar unutarnjih poslova Davor Božinović.


Vijesti HRT-a pratite na svojim pametnim telefonima i tabletima putem aplikacija za iOS i Android. Pratite nas i na društvenim mrežama Facebook, Twitter, Instagram, TikTok i YouTube!