Kružna osmica u Dubrovniku: Električni minibus protiv ljetnih gužvi

30.04.2025.

07:00

Autor: Sandra Lacković/L.P./Regionalni dnevnik/HRT

Početkom lipnja u Dubrovniku se uvodi zona posebnog prometnog režima. Bili smo na prvoj vožnji nove autobusne linije u Dubrovniku.

Prvi električni minibus i nova linija na dubrovačkim prometnicama. 8 a trebala bi rasteretiti promet oko povijesne jezgre. Kreće s Viktorije svakih pola sata.


- Nisam čuo, ali se veselim. Okreće oko pumpe. Bogu hvala da su se sjetili. Bolje da se išlo preko Gruža, preko place, možda odgovara više ljudima u Zlatnom potoku i nama na Pločama. Još jednu stvar bi predložio, policiju treba vratiti na ceste, ne možemo funkcionirati ovako, kažu građani.


S većim brojem turista u Dubrovniku rastu i prometne gužve.


- Izdrži se sve, malo jest gužvovito, kod nas to je opće poznato, ali dobro je, sve se izdrži. Hoće li bit interesa za 8 a? Mislim da hoće, dobra linija na dobrom mjestu treba biti interesa, rekao je Tomi Glavinić.

Posebni prometni režim i kružna osmica


Početkom lipnja uvodi se zona posebnog prometnog režima - kružna osmica trebala bi olakšat Dubrovčanima i posjetiteljima.


- Želja je da ljudi parkiraju izvan buduće zone, koristeći liniju 1 a, dođu do povijesne jezgre i vrate se na lokaciju gdje im se nalazi njihov automobil, govori Mato Franković, dubrovački gradonačelnik.


Inače uz pojačani broj polazaka gradskih linija, uskoro će stići i tri nova autobusa.


- Ova tri zglobna autobusa koja će doći u lipnju, blagi hibridi, prvi puta ih imamo u našem voznom parku, omogućit će nam 16 posto uštede u gorivu i 16 posto manje emisija CO2, zaključuje Franko Mekišić, direktor JGP Libertas.


Kao i u svim frekventnim gradovima, građani se nadaju smanjenju prometnih gužvi.

Vijesti HRT-a pratite na svojim pametnim telefonima i tabletima putem aplikacija za iOS i Android. Pratite nas i na društvenim mrežama Facebook, Twitter, Instagram, TikTok i YouTube!