Hrvatska je u prošloj godini povećala vrijednost svojih robnih zaliha i količinu dijela roba koje u njima čuva, pokazuje Izvješće o stanju i upravljanju robnim zalihama za 2022.
22.06.2023.
09:22
Autor: Hina/HRT
Hrvatska je u prošloj godini povećala vrijednost svojih robnih zaliha i količinu dijela roba koje u njima čuva, pokazuje Izvješće o stanju i upravljanju robnim zalihama za 2022.
Izvješće otkriva i da su robe robnih zaliha, strateških i tržišnih, koncem 2022. ukupno vrijedile 644, 6 milijuna kuna što je za 16, 6 posto bilo više nego u godini prije.
U strukturi zaliha, najveću vrijednost čini pšenica (17 posto), potom jestivo ulje (10 posto), višenamjenske cisterne (9 posto), kontejneri (8 posto) kukuruz i eurodizel (po 6 posto), juneće meso (5 posto) šećer, šatori i mobilne brane (4 posto) itd.
U robnim zalihama se nalaze robe koje trebaju osigurati osnovnu opskrbu oko 50.000 građana u razdoblju od 15 do 60 dana, objasnio je svojedobno Ivo Milatić, državni tajnik Ministarstva gospodarstva u čijem je sastavu ustrojeno Ravnateljstvo za robne zalihe.
Robne se zalihe stvaraju kako bi zajamčila osnovna opskrba stanovništva u slučaju rata ili velikih prirodnih nepogoda i katastrofa, a mogu se koristiti i za upućivanje žurne pomoći drugim državama.
Godišnji popis roba strateških robnih zaliha obavljen je od 14. studenoga do 31. prosinca 2022. na 272 lokacije.
Nepromijenjene su ostale zalihe goriva, eurodizela (9, 7 milijuna litara) i eurosupera 95 (5, 5 milijuna litara), broj višenamjenskih cisterni za prijevoz vode (95).
S druge strane, imali smo više pumpi za vodu (umjesto 110 njih 139) i agregata (46, deset više nego u travnju).
Dok su u travnju u zalihama bila 1.153 kontejnera, kocem prosinca bila su dva više, vreća za spavanje i poljskih ležajeva bilo je više po gotovo 3.500 tj. 32.585 odnosno 7.330 komada.
Za sanaciju posljedica petrinjskog potresa, nabavljene su robe vrijedne 1, 5 milijuna kuna, čemu treba dodati i oko 260.000 kuna troškova prijevoza i pakiranja. Uz to, Sisačko-moslavačkoj županiji lani je isporučena roba ukupno vrijedna 6, 1 milijun kuna.
Podulji je popis situacija u kojima se lani interveniralo iz robnih zaliha: katastrofalan srpanjski požar na šibenskom i vodičkom području, olujno nevrijeme u rujnu u Čazmi, puknuća vodovodne cijevi u Novoj Gradiški, borba s poplavama itd.
Vijesti HRT-a pratite na svojim pametnim telefonima i tabletima putem aplikacija za iOS i Android. Pratite nas i na društvenim mrežama Facebook, Twitter, Instagram, TikTok i YouTube!
Autorska prava - HRT © Hrvatska radiotelevizija.
Sva prava pridržana.
hrt.hr nije odgovoran za sadržaje eksternih izvora