Dugoočekivane izmjene Zakona o sprječavanju sukoba interesa dane su u javno savjetovanje. Njima se unaprjeđuje sustav kontrola, uvode se strože sankcije i proširuje krug dužnosnika koji moraju objaviti podatke o svojoj imovini.
06.10.2021.
12:28
Autor: M.Š./HRT
Dugoočekivane izmjene Zakona o sprječavanju sukoba interesa dane su u javno savjetovanje. Njima se unaprjeđuje sustav kontrola, uvode se strože sankcije i proširuje krug dužnosnika koji moraju objaviti podatke o svojoj imovini.
Ministar Ivan Malenica, gostujući danas u emisiji Hrvatskoga radija "A sada Vlada", rekao je da su brojne promjene predviđene novim zakonom, koji ide prema osnaživanju samog Povjerenstva.
- Istaknuo sam da smo novim zakonom ispunili sve preporuke GRECO-a i preporuke iz izvješća o vladavini prava Europske komisije. Također smo zakonodavni okvir uskladili s praksom upravnih sudova i odlukama Ustavnog suda. Dobili smo kvalitetan zakon koji svakako ide u smjeru osnaživanja samog Povjerenstva.
Zakon ide u javno savjetovanje
- Zakon bi danas trebao ići na javno savjetovanje, koje će trajati 30 dana, rekao je ministar na početku predstavljanja Zakona.
Ističe da se Povjerenstvo za odlučivanje o sukobu interesa novim Zakonom osnažuje kroz širenje nadležnosti, jačanje kapaciteta i unapređenje postupaka koje ono provodi.
- Postupak pred Povjerenstvom bit će brži, transparentniji i učinkovitiji, dodaje Malenica.
Obuhvaćeni i lokalni dužnosnici, definirana i nova pravila
Ovim prijedlogom proširuje se krug obveznika.
- Oko 1000 novih obveznika morat će transparentno objaviti podatke o svojoj imovini. Nakon isteka mandata neće se moći zaposliti na upravljačkim pozicijama u tvrtkama s kojima su bili u poslovnom odnosu ili su nad njima vršili nadzor te regulirali njihovo djelovanje.
Neki od novih obveznika su predsjednik i članovi uprave trgovačkih društava kojima je RH većinski vlasnik, isto tako onima kojima je osnivač trgovačko društvo kojemu je RH većinski vlasnik, kao i ona društva u kojima su jedinice lokalne, područne i regionalne samouprave većinski vlasnici ili u većinskom vlasništvu osnivači.
- Tu su predsjednici i članovi uprava HBOR-a, HAMAG-BICRO-a i FINA-e, ravnatelji zdravstvenih ustanova, ravnatelji HRT-a, HAKOM-a i Fonda za obnovu grada Zagreba, Krapinsko-zagorske te Zagrebačke županije.
Dodaje da su novim prijedlogom Zakona obuhvaćeni i članovi predstavničkih tijela lokalne samouprave, i to njih oko 7 tisuća.
- Dužni su obavijestiti to predstavničko tijelo o svojim vlasničkim udjelima u poslovnim subjektima, a tijela su to dužna javno objaviti. Također će i članovi predstavničkih tijela morati obavijestiti predstavničko tijelo o poslovnom odnosu s tvrtkom u većinskom vlasništvu jedinice, kao i poslovnom odnosu s tvrtkom drugog člana ili člana njegove obitelji, objašnjava ministar.
Obuhvaćena sva primanja obveznika
Kad je riječ o postupku pred Povjerenstvom, određuju se jasni zakonski rokovi.
- Postupak će biti brži i učinkovitiji. Što se tiče pravne zaštite, protiv odluke Povjerenstva može se pokrenuti spor na Upravnom sudu, a koji će donijeti odluku u roku od 90 dana.
Ima i promjena vezano uz imovinske kartice.
- Sada će se podnositi jednom godišnje, osigurat ćemo transparentnost kod obveznika, ali i omogućiti sustavnu kontrolu.
Preciznije je definiran i pojam poslovnog odnosa.
- Sada to obuhvaća i najam, kupoprodaju i zakup. Od sada obuhvaća sva primanja obveznika, a ne samo primanja vezano uz javnu dužnost.
Sustav će uzimati podatke iz javnih registara, poput zemljišnih knjiga, registara trgovačkih društava...
- Ako se utvrdi nerazmjer, Povjerenstvo će obavijestiti Poreznu upravu, koja će nastaviti postupak.
Minimalna kazna za kršenje odredaba Zakona bit će 4.000 kuna, a maksimalna 40.000 kuna.
"Hlađenje" će biti 18 mjeseci
Velika je novina da se produljuje razdoblje "hlađenja" s 12 na 18 mjeseci.
- Nakon završetka mandata svi obveznici koji ostvaruju 6+6 i oni koji to pravo ne ostvaruju neće moći prihvatiti imenovanje na upravljačke pozicije u tvrtkama s kojima je tijelo u kojem su radili bilo u poslovnom odnosu ili su nad njim vršili nadzor.
Obveznici neće moći ni lobirati u odnosu na tijelo u kojem su obnašali svoju dužnost.
- Ovim smo se prijedlogom uskladili s međunarodnim standardima, zaključuje u izlaganju.
Član pet zakona koji propisuje načela djelovanja ostaju i u novoj zakonskoj inačici.
No, ministar je naglasio kako treba uzeti u obzir praksu upravnih sudova, Visokog upravnog suda i odluku Ustavnog suda koji je rekao da su načela opća pravna načela koja treba primjenjivati na način da ih se poveže s nekom drugom povredom zakona.
- Sukladno toj praksi sudova smo postupili prilikom izrade zakona, rekao je ministar, odbacujući kritike novinara da je članak pet sada dekorativan jer povjerenstvo neće moći postupati u predmetima koja se odnose samo na načela djelovanja.
Prijedlog Zakona bit će objavljen na e-Savjetovanju
Poručio je i da nije točna informacija da se neće moći podnijeti prijava, nego da će se moći kao i do sada, a da će Povjerenstvo procjenjivati postoje li elementi za pokretanje postupka.
Malenica dodaje da će prijedlog Zakona biti danas objavljen na e-Savjetovanju.
- Vjerujem da će i na ovaj prijedlog doći kvalitetni prijedlozi određenih izmjena, koji će se svakako razmotriti.
Što se tiče preporuke GRECO-a, kaže da su raspravu vodili na sastancima radne skupine.
- Iz preporuka GRECO-a ne navodi se da bi trebalo uvesti sankcije za načela. Načela se i dalje nastavljaju koristiti, povezujući se na povrede odredaba ovoga Zakona.
➡️ Više pogledajte u prilogu Ane Zadro:
Kritika oporbe, Milanoviću sporna institucija Povjerenstva
Aktualna predsjednica Povjerenstva, iako je sudjelovala u izradi zakona, ne slaže se s ministrom.
- Ako netko počini neku težu povredu Zakona o sprječavanju sukoba interesa, dakle, ako zloporabi svoju dužnost, onda mu je stvarno bespredmetno reći da je usput bio i nesavjestan, to se samo po sebi razumije, ističe predsjednica Povjerenstva za odlučivanje o sukobu interesa Nataša Novaković.
Članak 5. sporan je i oporbi.
- Temeljno pitanje je i dalje može li se Povjerenstvo kao tijelo, s razine nekakve moralne packe, očitovati o etičnosti postupanja dužnosnika, kaže saborski zastupnik SDP-a Arsen Bauk.
- E, to je nešto gdje se preispituje postojanje integriteta, vjerodostojnosti politike, i to je bila situacija povodom koje je pala jedna vlada, kaže pak saborska zastupnica Centra Dalija Orešković.
Predsjedniku Republike sporan je ne samo zakon nego i institucija Povjerenstva kao takva.
- Njime se politički manipulira, to su nažalost radili i ljudi koji su u to Povjerenstvo dovedeni kao tzv. stručnjaci, postali su političari iz žbunja, iz šipražja, prikriveni političari istog trenutka, kasnije i političari i političarke, to je nepošteno, poručio je predsjednik Zoran Milanović.
Vijesti HRT-a pratite na svojim pametnim telefonima i tabletima putem aplikacija za iOS i Android. Pratite nas i na društvenim mrežama Facebook, Twitter, Instagram i YouTube!
Autorska prava - HRT © Hrvatska radiotelevizija.
Sva prava pridržana.
hrt.hr nije odgovoran za sadržaje eksternih izvora